Hea nõu

Põhjalikud soovitused, kuidas kõht püsiks korras. 

MURE SEEDIMISEGA: nii saad lahti kurnavatest gaasidest ja kõhukinnisusest  

Sirje Maasikamäe, 16. detsember 2018 10:15
Lühiajaline kõhukinnisus ei ole tervisele ohtlik, kuid võib põhjustada palju häirivaid vaevusi. Foto: Vida Press
Istuv töö, vähene kehaline aktiivsus ja vale toitumine päädivad sellega, et üha suuremal osal inimestest on probleeme seedimisega. Uskumatu, kuid statistika järgi kannatab iga neljas meie seast mõne seedetrakti häire all.

„Üks probleeme on nn laisk sool, mida iseloomustab kestev ja valulik kõhukinnisus, mis segab igapäevaelu. Sellega käivad kaasas ebameeldivad sümptomid, nagu gaaside kogunemine kõhus, kõhupuhitus ja soole raskendatud tühjendamine,“ ütleb proviisor Peeter Villako. Ta selgitab:

Samal teemal

„Kui seedimine aeglustub, hakkavad soolestikus kogunema tihedad väljaheitemassid. Soole tühjendamine läheb raskeks ja see põhjustab ebamugavust ning valu. Soolde kogunenud väljaheitemass tekitab gaase ja takistab nende loomulikku väljutamist. Seetõttu kaasneb kõhukinnisusega enamasti kõhupuhitus.“ Üks häda viib teiseni: soolestiku tühjenemise viivituse tõttu hakkavad sooltesse kogunema jääkained ja toksiinid ning enesetunne halveneb veelgi.

Kõhukinnisuse ja puhituse põhjused on sageli samad

Kuna elutempo on kiire, eelistavad paljud kergesti kättesaadavaid toiduaineid – rämpstoitu, jahutooteid (pirukat, pitsat jm) ja puljongeid. „Ebatervislik toit, kus pole taimseid kiudaineid, pärsib soole normaalset toonust ja peristaltikat. Sageli on kõhukinnisuse ja puhituse põhjuseks rasvase toiduga liialdamine. Rasvaseid toite on raske seedida ja need koormavad liigselt nii magu kui ka soolestikku.” Peeter Villako sõnul seepärast kõht kinni jääbki.

Kui inimene ei joo piisavalt vett, ka siis on soolt raske tühjendada, kogunevad gaasid ja tekib kõhupuhitus. „Kõhukinnisust ja puhitusi võib põhjustada ka ravimite pikaajaline kasutamine,“ märgib proviiror.

Lühiajaline kõhukinnisus ei ole tervisele ohtlik, kuid võib põhjustada palju häirivaid vaevusi. Pikemat aega kestev kõhukinnisus võib aga organismile olla kurnav. Kroonilise kõhukinnisuse korral tuleb arsti juurde minna.

Neli korras kõhu soovitust

Kõhukinnisust ja -puhitust on kindlasti lihtsam vältida kui ravida. Kõige paremini aitavad tervislik eluviis ja korrapärane toitumine.

Kõige olulisemad soovitused:

* Ole kehaliselt aktiivne

* Pööra tähelepanu toidule

Eriti oluline on vältida ühekülgset toitu ja jätta kõht koormamata raskesti seeditava toiduga. Väldi seesuguseid kahjulikke toite, nagu hamburgerid, kartulikrõpsud, küpsised ja maiustused.

* Lisa menüüsse toiduaineid, mis aitavad seedetegevust ja soolesisu pehmendada.

Soolestiku tööle aitavad kaasa toidud, mis sisaldavad rikkalikult taimseid kiudaineid: täisteraleib, värsked köögiviljad, marjad (vaarikad, maasikad, mustikad, karusmarjad), pähklid, mandlid, pistaatsiapähklid, avokaadod, pirnid, kuivatatud puuviljad, linaseemned. Kaunviljad sisaldavad samuti palju kiudaineid, kuid neid ei ole gaaside kogunemise ja kõhupuhituse puhul soovitatav süüa.

* Joo palju vett

Piisav veekogus aitab toitu seedida ja soodustab jääkainete kiiret väljutamist organismist. Soovitatav on hommikul alustada päeva korraliku klaasitäie vee või mahlaga.

 Loodusvahendid aitavad

Kõhukinnisuse korral on oluline meeles pidada, et ravi eesmärk ei ole kutsuda esile kõhulahtisust, vaid taastada soolestiku normaalne töö. Enamikul lahtisteil on väga tugev toime ja inimene peab alatasa tualettruumi kiirustama. Samas ei aita need vabaneda gaasidest, mürkainetest ega kõhupuhitusest. Vastupidi – osa lahtisteid võib kõhupuhitust isegi suurendada. Seetõttu on soovitatav küsida apteegist taimse koostisega sooletegevust normaliseerivat vahendit, mis stimuleerib pehmelt soolestiku peristaltikat ning aitab ka puhituse ja gaaside vastu.