Uudised

Gripihooaeg on alanud: veel jõuad vaktsineerida 

Toimetas Silja Ratt, 10. oktoober 2018 09:41
VaktsineerimineFoto: MARIANNE LOORENTS
Möödunud nädalast algas ametlik gripihooaeg, mis tähendab, et terviseamet hakkab terasemalt jälgima ülemiste hingamisteede viirusnakkuste levikut ning jagama iganädalasi andmeid hingamisteede viirusnakkustesse ja grippi  haigestumiste kohta. Gripihooaja esimese nädala haigestumisi põhjustasid peamiselt rinoviirused.

Hooaja esimesel, aasta 40. nädalal pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 3355 haigestunut, kellest suurema osa moodustasid kuni 5-aastased lapsed. Haigestunute osakaal maakondade lõikes oli üsna sarnane.

„Selline haigestunute koguhulk on hooaja alguse mõttes tavapärane,“ ütles terviseameti gripikeskuse peaspetsialist Olga Sadikova. „Haigestumisi põhjustasid peamiselt rinoviirused, üksikutel juhtudel tuvastati haigustekitajate hulgas ka paragrippi ja RS-viiruseid. Gripiviiruseid veel ringlusest ei leia,“ kommenteeris Sadikova.

Vaktsiin võib aidata

Samal teemal

Kuna gripiviiruseid veel ringluses ei ole, siis on just praegu õige aeg mõeldagripivastase kaitse saamisele. Gripiviirused jõuavad tavapäraselt kohale detsembris vahel ka varem. Grippi haigestumise kõrgaeg jääb reeglina veebruari kuusse.

„Kõige kindlama kaitse gripi vastu annab vaktsineerimine. Eriti oluline on vaktsineerimine vanemaealiste inimeste jaoks, sest varasemate aastate kogemuste põhjal on just nemad gripi puhul kõige haavatavamad,“ tõdes terviseametigripispetsialist.

Gripivaktsiin hakkab mõjuma 10–14 päeva pärast vaktsineerimist ja selle kaitse kestab kuni aasta. „Gripivastast kaitset tuleb uuendada igal aastal. Kui praegu vaktsineerida, siis jõuab kaitse enne gripiviiruste kohale jõudmist kenasti välja kujuneda,“ lisas Olga Sadikova.

Lisaks eakatele peaksid end kindlasti vaktsineerima kõik kroonilisi haigusi põdevad või nendega igapäevaselt kokku puutuvad inimesed, samuti need, kes töötavad lastega. Vaktsineerimine annab kaitse esmalt vaktsineeritule enesele, lisaks kaitseb tema lähedasi, kuna sellega takistatakse viiruse levikut enda ümber. Küsi vaktsineerimisvõimalust oma perearstilt või vaktsineerimiskabinettidest.

Möödunud hooaeg oli julm

Möödunud hooajal vajas gripi tõttu haiglaravi 1946 inimest, neist 212 sattusid intensiivravi osakonda ja 94 inimest lahkusid gripist tingitud tüsistuste tõttu. Suurema osa haiglaravi vajanutest ja lahkunutest moodustasid inimesed vanuses 65 ja enam.

Loe gripi ja teiste ülemiste hingamisteede viirusnakkuste kohta lisainfot siit.