Kas puugi saab kätte võiga? 6 tõde ja müüti puukidest
Puugioht on vaid võsas
NII JA NAA
Puugile meeldib olla nii rohul kui puulehtedel. Aga talle kõlbavad ka rannaniidud ja näiteks sellised paigad, kus kasvavad mustikad. Väga sageli arvatakse, et puuk kukutab ennast puult pahaaimamatule möödakäijale. See ei vasta tõele, vaid puuk tõuseb rohukõrt mööda üles ja satub inimese peale kuni 20 cm kõrgusel, kust ta võib ülespoole liikuda.
Puugid on aktiivsed ainult suvel
VALE
Kalendrist paremini räägib puukide aktiivsusest kraadiklaas. Arvatakse, et puugihaiguste kõrghooaeg on august, kuid puugid võivad muutuda aktiivseks juba märtsis, kui temperatuur on päeval üle 5 kraadi. Puugid võivad olla aktiivsed oktoobri-novembrini, lumeta ja soojal talvel isegi detsembrini.
Puugi saab nahalt kätte, kui panna peale võid või küünelakki
VALE
Rasv võib puuki ehmatada ja ta võib n-ö oksendada ehk tühjendada oma sisemuse kehasse, mis võib borellioosiohtu veelgi suurendada. Puuk tuleb ära võtta soovitatavalt spetsiaalsete pintsettidega. Puuk tuleb eemaldada nahalt teda tugevalt tõmmates, samas pisut pöörates.
VALE
Puuk imeb ennast täis keskmiselt nädala jooksul, vahel kauemgi. Puuk tuleb eemaldada võimalikult kiiresti! Pole vaja jääda ootama, millal ta end täis imeb, sest see suurendab haigustesse nakatumise riski. Esimese päeva jooksul, kui puuk on kinnitunud, on borellioosi nakatumise risk üsna väike. Seevastu puukentsefaliidiviirus kandub üle juba minutitega. Puukentsefaliiti saab vältida vaktsineerimisega, mida võib teha ka külmal hooajal.
Kui puuk on hammustanud, tuleb võtta kindlasti antibiootikume
VALE
Vaid osa puukidest kannab borellioosi ja nakatab inimesi. Üldiselt on seisukoht, et ravima hakatakse siis, kui tekib tervisehädasid. Kui mingeid hädasid pole, siis pole ravi vaja.
Puuk võib tulla tuppa looma kasukaga ja sealt inimese kehale liikuda
ÕIGE
Koerad ja kassid korjavad kergesti puuke enda külge. Kinnitumata puuk võib püsida karvastikul tükk aega ja liikuda sealt edasi inimesele. Aga kui puuk on kinnitunud looma nahale, siis on ebatõenäoline, et ta pudeneb sealt ja kinnitub inimesele.
Allikad: Punkkiklinikka.fi, Terviseamet