Hea nõu

Kas puugi saab kätte võiga? 6 tõde ja müüti puukidest 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 14. oktoober 2018, 09:29
Puuk tuleb eenaldada nahalt võimalikult kiiresti!Foto: URMAS TARTES
Puukide ja puugihaiguste kohta levib mitmeid müüte ja rahvatarkusi. Mis neist vastab tõele?

Puugioht on vaid võsas

NII JA NAA

Puugile meeldib olla nii rohul kui puulehtedel. Aga talle kõlbavad ka rannaniidud ja näiteks sellised paigad, kus kasvavad mustikad. Väga sageli arvatakse, et puuk kukutab ennast puult pahaaimamatule möödakäijale. See ei vasta tõele, vaid puuk tõuseb rohukõrt mööda üles ja satub inimese peale kuni 20 cm kõrgusel, kust ta võib ülespoole liikuda.

Puugid on aktiivsed ainult suvel

VALE

Kalendrist paremini räägib puukide aktiivsusest kraadiklaas. Arvatakse, et puugihaiguste kõrghooaeg on august, kuid puugid võivad muutuda aktiivseks juba märtsis, kui temperatuur on päeval üle 5 kraadi. Puugid võivad olla aktiivsed oktoobri-novembrini, lumeta ja soojal talvel isegi detsembrini.

Puugi saab nahalt kätte, kui panna peale võid või küünelakki

VALE

Rasv võib puuki ehmatada ja ta võib n-ö oksendada ehk tühjendada oma sisemuse kehasse, mis võib borellioosiohtu veelgi suurendada. Puuk tuleb ära võtta soovitatavalt spetsiaalsete pintsettidega. Puuk tuleb eemaldada nahalt teda tugevalt tõmmates, samas pisut pöörates.

VALE

Puuk imeb ennast täis keskmiselt nädala jooksul, vahel kauemgi. Puuk tuleb eemaldada võimalikult kiiresti! Pole vaja jääda ootama, millal ta end täis imeb, sest see suurendab haigustesse nakatumise riski. Esimese päeva jooksul, kui puuk on kinnitunud, on borellioosi nakatumise risk üsna väike. Seevastu puukentsefaliidiviirus kandub üle juba minutitega. Puukentsefaliiti saab vältida vaktsineerimisega, mida võib teha ka külmal hooajal.

Kui puuk on hammustanud, tuleb võtta kindlasti antibiootikume

VALE

Vaid osa puukidest kannab borellioosi ja nakatab inimesi. Üldiselt on seisukoht, et ravima hakatakse siis, kui tekib tervisehädasid. Kui mingeid hädasid pole, siis pole ravi vaja.

Puuk võib tulla tuppa looma kasukaga ja sealt inimese kehale liikuda

ÕIGE

Koerad ja kassid korjavad kergesti puuke enda külge. Kinnitumata puuk võib püsida karvastikul tükk aega ja liikuda sealt edasi inimesele. Aga kui puuk on kinnitunud looma nahale, siis on ebatõenäoline, et ta pudeneb sealt ja kinnitub inimesele.

Allikad: Punkkiklinikka.fi, Terviseamet

Samal teemal

7. juuni 2020, 14:00
KONTROLLI VÄGA HOOLIKALT! 6 üllatavat kohta, mida puugid kehal armastavad
1. aprill 2019, 11:57
Nüüd saab puugisüsti teha ka apteegis. Vaata, kus on sulle lähim võimalus!
27. märts 2019, 11:42
VALMISTU PUUGIHOOAJAKS! Ohtliku entsefaliidi vastu kaitseb vaid vaktsineerimine
23. jaanuar 2019, 12:45
ERAKORDNE LUGU: ema leidis lapse kaelalt puugi, väljas paukus 20kraadine pakane