Keha

OLED KOGU AEG VÄSINUD? 10 võimalikku põhjust, miks tasub muret tunda (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 28. detsember 2020 07:00
Jõetuks ja väsinuks võib inimese muuta näiteks depressioon.Foto: Vida Press
Ärkad hommikul üles ja oled ikka väsinud? Kui tunned pikemat aega, et oled kurnatud ja sa ei puhka end kuidagi välja, on põhjust muret tunda.

Aeg-ajalt kõik inimesed väsinud. Võib-olla on sul liiga palju kohustusi ja vajad lihtsalt puhkust? Kuid pikalt kestnud väsimus võib olla märk millestki tõsisemast.

WebMD pani kirja pikaleveninud väsimuse 10 võimalikku põhjust.

1. Vale toiduvalik

Toit mõjutab vägagi, kuidas end tunneme. Kui jood palju kohvi ja sööd magusat, paneb see veresuhkrutaseme üles-alla kõikuma, mis tekitab väsimust. Söö rohkem puu- ja juurvilju ja valke (liha, kala). Tervislik toiduvalik aitab olla värske ja virge.

2. Liiga vähe und

Paljud magavad liiga vähe. Und segavad teler, nutiseadmed, sotsiaalmeedia, kofeiin ja alkohol. Katsu enne magamaminekut rahuneda, väldi kohvi ja alkoholi, söö õhtule kergelt. Ära võta voodisse nutiseadmeid ja arvutit.

3. Liigud liiga vähe

Liigu vähemalt 40 minutit korraga, neli korda nädalas. Vähene liikumine teeb väsinuks.

4. Aneemia

Rauapuudus, mis põhjustab aneemiat, tekitab väsimust. Seda saab kindlaks teha vereprooviga. Aneemia on sageli naistel, kel on vererohked päevad. Aneemiat saab leevendada toiduvaliku ja rauapreparaatidega.

5. Vitamiinipuudus

Teatud tähtsate ainete puudus tekitab väsimust. Söö mitmekülgselt, võta D-vitamiini.

6. Kilpnäärmeprobleemid

7. Diabeet

Ka diabeet võib anda märku tugeva ja pikalt kestva väsimusena. Kui kahtlustad diabeeti, lase mõõta vere suhkrusisaldust. Diabeeti võib kahtlustada, kui oled väga väsinud, sul on pidev janu, käid sageli pissil ja sul on nägemishäired.

8. Depressioon

Depressioon muudab inimese jõuetuks ja väsinuks. Jälgi, missugune on su meeleolu. Kuidas sulle elu tundub? Kui kahtlustad depressiooni, võta ühendust arstiga.

9. Uneprobleemid

Kui tundub, et isegi magamine ei aita väsimuse vastu, võib olla tegu uneapnoega. Kas sa norskad? Kui uni ei too väsimusele leevendust, mine uneuuringutele

10. Varjatud südamehaigus

Ka südamehaigused võivad anda märku pideva väsimusena. Südamehaigust võid kahtlustada, kui liikumine teeb enesetunde halvaks ja igasugune tegevus põhjustab hingeldust. Tuleb minna arsti juurde!

Samal teemal

19.04.2021
ÄRA LASE MASENDUSEL VÕIMUST VÕTTA! Need 15 väikest muutust mõtlemises teevad tuju kohe paremaks!
04.02.2021
MISKI AJAB KOGU AEG PISSILE? Need on 11 tavalist või ohtlikku põhjust
13.01.2021
SA EI TUNNE MITTE MIDAGI? 10 depressiooni tunnust, mida sa võib-olla ei teadnudki
27.12.2020
Psühhiaater soovitab: tee igal õhtul nii ja sa muretsed palju vähem!