Rauapuudus ehk aneemia võib anda tunda piinava väsimusena. Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 30. detsember 2018 09:51
Rauapuudus võib anda märku kahvatu naha, piinava väsimuse ja unisusega, vahel ka katkiste  suunurkadega. Kuid omapäi pole hea rauda juurde võtma hakata, sest ka liigne raud teeb palju kahju.

Kuidas või rauapuudus tekkida ja kuidas seda ära tunda, selgitab  Apotheka proviisor Kristiina Sepp.

Kui inimene on normaalne sööja, pole reeglina raua saamisega probleeme. Rauda leidub nii loomses kui ka taimses toidus. Samas tuleb silmas pidada mitmeid nüansse, näiteks taimedes olev raud on tugevalt seotud ja imendub organismis kehvasti.

Rohkesti ja väga kergesti kättesaadavat rauda on aga loomsetes toiduainetes, näiteks veretoodetes, maksas, punases tailihas, munas, krevettides. Toiduga saadava raua imendumist takistab aga pidev liigne kohvi ja tee joomine, samuti suitsetamine, liialdamine alkoholiga, aga ka kiudaineterikka toidukraamiga.

Millal peab rauda juurde võtma?

Normaalne sööja ei pea tavaolukorras rauda juurde võtma. Kestvalt ühekülgne söömine viib aga tasapisi rauavaeguse kujunemisele. Rauavaegust põhjustavad ka raua hoidmispaikade – maksa-, luuüdi- ning põrnahaigused ning ohtrad verekaotused, näiteks vererohked menstruatsioonid.

Ka teatud füsioloogilistes eriseisundites suureneb inimkeha rauavajadus. Rauda vajavad päevasest tavahulgast natuke rohkem enamik rasedaid ja imetavaid emasid. Lapseootel naise kehas suureneb järsult vere kogus, millele endine rauakogus ei pruugi olla piisav, kuid organismi hemoglobiini tootmine ei jõua järgi. Aneemia on kõige sagedasem rasedustüsistus, seda esineb väga paljudel naistel.

Kuidas tunda ära rauapuudust?

Rauavaeguse tunnusteks on eeskätt kahvatu nahk, tihti ka piinav väsimus, unisus, nõrkus, hingeldus, peavalu. Mõnedel juhtudel võivad suunurkadesse tekkida lõhed. Samas vaid nende sümptomite põhjal ma ei soovita hakata võtma rauapreparaate, sest vaba raua või/ja liigsuse tekitamine on väga kahjulik. Vaba raud tekitab väga tugevat oksüdatiivset stressi ehk olukorra, kus oksüdatiivsete stressorite ja antioksüdantide omavaheline tasakaal on häiritud. See võib tekitada tõsiseid tervisemuresid.

Kindlasti on oluline vaadata kriitilise pilguga üle toitumisharjumused ja kui seal esineb mõnes toiduainegrupis puudujääke või vastupidi – ühe toiduainegrupiga liialdamist, on vitamiinide ja mineraalainete puudus kerge tekkima.

Kas organismil on vajadus rauapreparaadi järele, saab välja selgitada vereprooviga ehk hemoglobiini taseme mõõtmisega või veel täpsemalt – raua salvestusvalgu ferritiininäiduga.