Hea nõu

APTEEKER SOOVITAB: need loodusvahendid ja vitamiinid aitavad haigustele vastu panna 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 7. detsember 2018 06:00
Kindlasti tuleb võtta aega, et olla haige! Organism vajab rahu ja puhkust.Foto: Vida Press
Jahedad ilmad ja vähene päevavalgus muudavad  immuunsüsteemi nõrgemaks ja meid haigustele vastuvõtlikumaks. Viirused, millega iga päev kokku puutume, saavad usinasti tööle asuda. 

Apotheka apteeker Kerli Valge pani kokku soovitused, kuidas külmal ja sombusel ajal võimalikult terve püsida.  

Terveks jäämise ja terveks saamise juures on väga suur rõhk igapäevastel toimetustel - vajalik on hea uni, kvaliteetne segatoit ja mõistliku koormusega aktiivne liikumine. Selle retsepti järgi talitades on inimene juba ise suure töö ära teinud. 

Samal teemal

Abi loodusest

Küüslauk, ingver, mesi – need me sõbrad kolmekesi! Klassikaline abivahend organismi tugevdamiseks on küüslauk. Kui pelgad vängelt lõhnavat küüslauku, võta lõhnatuid küüslaugukapsleid, mis tugevdavad immuunsüsteemi ning muudavad organismi külmetushaiguste suhtes vastupidavamaks. Ingver tugevdab immuunsüsteemi, vereringet ja tõhustab seedimist.

Mesi on hea ja magus, muudab ka mõrud joogid meeldivamaks. Vähe teatakse, et mesi kaotab head omadused, kui seda lisada liiga kuuma vette. Optimaalne veetemperatuur, kuhu mett lisada on 40 kraadi. Siis säilivad mees kõik vitamiinid, mineraalained ja antioksüdandid.

Pikalt on kasutusel olnud organismi vastupanuvõime tõstmiseks punase päevakübara preparaadid. Apteegis on punane päevakübar saadaval nii tablettide, siirupi kui ka tilkadena. Koduapteegis võiks olla greibiseemneekstrakti tilgad, millel on antimikroobsed omadused nii viiruste kui ka bakterite suhtes, samas tugevdab see ka immuunsüsteemi. Greibiseemneekstrakti tuleb alati tarvitada lahjendatud kujul ning enne manustamist apteekriga nõu pidada, sest mõne ravimiga see kokku ei sobi.

Kõige tähtsam – D-vitamiin!

Vitamiinid ja mineraalained mängivad viiruste ärahoidmisel suurt rolli.  Pimeda aja tulekuga kaovad D-vitamiini varud organismist kiiresti, kuid see on väga oluline  immuunsüsteemi töös.

Uuringud näitavad, et 2/3 eestlastest on D- vitamiini tase organismis alla normi, seetõttu on eriti oluline võtta seda aasta ringi.

Tsinki on vaja paljude ensüümide aktiveerimiseks. Tsink reguleerib immuunsust, osaleb organismi hormoonide sünteesimises. Esimene tundemärk tsingipuudusest on kriimustuste ja haavade aeglane paranemine. Apteekides on valik preparaate, mida üldjuhul tuleb tarvitada kord päevas.

Seleen on antioksüdant, mis kaitseb organismi oksüdatiivset stressi põhjustavate osakeste ehk teisisõnu vabade radikaalide tekitatavate kahjulike mõjude eest. Vabade radikaalide rohkus nõrgendab immuunsüsteemi ning põhjustab enneaegset vananemist. Seleeni kogusest organismis sõltub, kas viirushaiguste perioodil üldse haigestutakse ning kui raskelt haigust põetakse.

Ootamatuteks olukordadeks

Gripi kui ühe raskemini kulgeva ülemiste hingamisteede viiruse ennetamiseks on kõige kindlam kaitse vaktsineerimine. 

Kui vaatamata kõigile püüdlustele hakkab ikka mingi haigus külge, siis võiks kõigil kodus olla vahendid, mis aitavad kiiremini terveneda ja leevendavad haigussümptomeid.

Kindlasti tuleb võtta aega, et olla haige! Organism vajab rahu ja puhkust, samuti peab tarbima rohkesti vedelikku, näiteks ravimtaimeteesid, kuhu  võib lisada mett. 

Palavikku ei tohi karta, see on keha oma loomulik reaktsioon haigustekitajaga võitlemises. Kui palavik on 38,5 kraadi või kõrgem, siis võib võtta palavikualandajat. Imikutele ja väikelastele sobivad palaviku alandamiseks nii küünlad kui ka siirup.

Väikelaste jaoks, kes veel nuusata ei oska, võiks kodus olla Rhinomeri ninaaspiraator, millega on lapsevanemal hea lapse ninast sekreeti eemaldada. Kui nina kaudu hingamine on takistatud ja see segab söömist, magamist, siis saab leevenduseks kasutada ksülometasoliini sisaldavaid tilkasid või spreisid.  Enne ravimi manustamist on soovitatav nina puhastada, kasutades selleks meresoolalahust ja alles siis ravimit. Kindlasti ei tohi  pihusteid ja tilku kasutada järjest pikemalt kui seitse päeva.

Köha korral on  abistavaid vahendeid nii siirupi, tablettide kui ka lahustuvate tablettide ja pulbritena. Need aitavad vedeldada sitket sekreeti ja soodustavad selle väljutamist.

Väikelastele, kes ei oska röga välja köhida, sobib rinnale määrimiseks hanerasvasalv või eeterlike õlidega Hustagil palsam. Samuti leevendab lapse enesetunnet inhalaatori kasutamine, mis aitab niisutada limaskesti ning veeldada sekreeti.

Kurguärrituse ja valulikkuse korral saab kasutada taruvaiku ja saialille sisaldavaid õlipihuseid, need leevendavad ärritust ja alandavad põletikku. Need sobivad nii täiskasvanutele kui lastele. Peale pihustamist ei ole soovitatav 30 minutit süüa ega juua, muidu loputatakse toimeained lihtsalt alla ja need ei saa toimida seal, kus vaja.

Samal teemal

29.10.2021
ASENDAMATU TERVENDAJA: kuus omadust, mis teevad mee eriliseks
26.10.2021
NINA TILGUB? Kergendust leiad nendest vahenditest!
25.10.2021
HIINA MEDITSIIN SOOVITAB: see taim peaks olema nüüd igas kodus!
23.09.2021
NII ON KASU SUUREM! 5 üllatavat seika, mida sa D-vitamiinist võib-olla ei teadnudki