Teismeiga on sihuke aeg, kus laps otsustabki, kas jääb veel vanematele truuks või läheb ise kasvõi allavett. Päris paljud lapsed seavad selles vanuses enda elumõtteks kambavaimu ja mõngi otsustab hakata pätiks nii, et vanematel ei ole enam mingit võimalust oma lapse päästmiseks. Tean isegi inimest, kes selles eas kodust ära joostes jättis lauale kirja "davai kuivikud, mina hakkan kriminaaliks". Sündmusest möödas 20 aastat, inimene käib vanglast vanglasse ja räägib kõigile, et kavatseb selline olla kogu oma elu.
Pange oma müüdikontor kinni. / 20. jaanuar 2019 10:46
Pole mingit probleemi kui lastele lapsevanemad kodus eeskujuks oma alkoholi tarbimisega ei ole. Noored papad, mammad võiksid eelkõige lõpetada kodus oma õlu ja veini " tilgutamise " laste nähes.
Minu vanemad keelasid ja see tekitas just uudishimu. Aga paar nädalat enne oma 15-ndat sünnipäeva kaanisin end ühel koosviibimisel korralikult täis. Ja kogesin esimest korda tugevat pohmelli. Ja minu oskamatud katsed olukorda kergendada tegid selle veelgi hullemaks. Sealtmaalt tekkis mul tõrge alkoholi suhtes. Eks tervisepitsi sai peol või koosviibimisel ikka võetud, kuid see oli ka kõik, ei enamat. Ja praegu kui enam seltskondlikuste elust osa ei võta, olen ma juba aastaid täiskarsklane.
Mida rohkem keelad seda hullem on. Läheb leiab sõbrad kellega kulistada ja sul pole mingit kontrolli. Kui laps on kodus ära hirmutatud siis ei tea vanemad nende tegudest mitte midagi. Lastega peab SÕBER olema , mite vinguma nende kallal.
Minu kodus tehti õlu,mida meil ole pidevalt(ka Teistele) ,isa pakkus meile seda maast madalast,klaas ära juua oli naljamäng.Lapsi oli peres palju,vend üle 85-e ja joodikut pole kellestki saanud.
Ei pea valama morssi pitsi, vaid lapsed saavadki terviseks juua morsiklaase kokku lüües.
Meie peres pole ka lastešampust keelatud, kuna viimane ei sisalda alkoholi. Siiski on lastešampus juba suuremate laste jook pidulauas, alates umbes 10.eluaastast.Lapsed ju soovivad samu jooke, mida sõprade sünnipäevadel pakutud. Joodikuks pole see küll kedagi muutnud. Kindlasti ei peaks aga täiskasvanud laste pidulauas jooma viina ega muud kanget alkoholi.
Kui vanalt siis peaks järeltulijatele alkot pakkuma- seda suur asjatundja ja spetsialist ei ütle. Või ei peakski pakkuma? Kust siis TAI eelarve tuleks, kui keegi enam aktsiisi ei maksa?
Minule valati väiksena veiniklaasi morssi ja lubati teistega kokku lüüa. Ei tulnud minust pidutsejat ega joojat. Praegu olen 40+, joon ainult üritustel või mõnel õhtusöögil max 2 klaasi veini. Arvan, et kodune eeskuju on tähtis (kumbki mu vanem ei liialdanud alkoholiga) ja reeglite kehtestamine, aga kui laps on selline tähelepanu otsiv sotsmeediast sõltuv teismeline, siis alkohol pruukimata ei jää, vehi eeskuju või seadustega palju tahad.
Mina alustasin “katsetamist vast kusagil 13-aastaselt, teismelisena ei möödunud ükski pidu alkoholita ja joodi metsikult. Täna olen 26 ja joon heal juhul pool liitrit õlut kuus, kui sedagi, ja nii alates 22-st eluaastast, suurem joomine lõppes 19 saades. Kui mõelda nüüd nendele kaaslastele, kellega koos sai mõistust ära joomas käidud, on kõik vähemalt võrdlemisi edukad inimesed. Alkoholiga ei ole neist kellegil probleeme, juuakse stiilis “reedel üks pokaal veini”. Ehk siis mina arvan, et need kel on soodumus, joovad niikuinii, kellel pole, lõpetavad täiskasvanuks saades, pole vahet, millal alustad.
Luba lapsel proovida alkohole ja kui ta kaotab oma piiri ja üle on joonud, siis kaob tal igasugune alkoholi tahtmine ära. Isegi uued aastad ja jaanipäevad lähevad morsi saatel. Mul on järgi proovitud.
Jõime ikka head kanget koduõlu ja limpsisime vahtu! Olime 3/4 aastased . Keegi ei surnud ära ja joodikuid meist ei saanud. Ka koduveini võisime alati mekkida. Saades 40 ei suuda isegi lonksu punast veini võtta. Nii juba 10 aastat. Las laps proovib. Kui oled joodikute laps, siis jäta alkohol terveks eluks kõrvale
Väga kole on näha, et lastele valatakse pitsi morssi ja lastakse täiskasvanutega kokku lüüa. Maast madalast kasvatatakse teadmine, et alkohol käib pidutsemise juurde. Pole mõtet ju siis kasvueas targutada kahjulikkusest või seadusest.
Olen keskealine. Tagasi vaadates lapsepõlvele ning vaadates erinevate perede käitumismustreid, on raske hinnata, miks kellestki praeguseks on joodik saanud või, miks pole saanud. Alkohoolikuks saamine sõltub siiski väga, väga paljudest teguritest (keskkond, sõbrad, suhted jne.). Kahtlemata üks on kindel "alkohol on tarkade inimeste jook". Täiskarsklus on kahtlane ja eriti kahtlane on siis, kui halvustatakse väga palju alkotarbijaid. Täiskarsklased on olnud tihti inimesed, kes on haiged (kuid varjavad seda), tarbivad tablette, muutuvad agressiivseks juues, on endised alkohoolikud jne.
"Andes lapsele maitsta mõnda ebameeldivat asja, loodame, et see talle ei meeldi ja siis ta ei taha rohkem. Alkoholil on aga see eripära, et hoolimata maitsest järgneb füüsiline reaktsioon lõõgastusena ja see võib vanusest hoolimata meeldiv olla."
Kui lapsele proovida annab alkoholi, ega see ei tähenda, et terve pudeli. Saab proovida väikse lonksu lahjat alkoholi ja ongi kõik. Ütleb öäk ja rohkem ei taha.