Hea nõu

JÄLLE OHATIS! 11 müüti ja tõde, kuidas seda ravida (26)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 12. oktoober 2020 06:00
Herpesviirusest ei ole võimalik vabaneda, see jääb organismi ning avaldub immuunsüsteemi nõrgenemisel.Foto: Vida Press
Huuleherpesega on 50. eluaastaks nakatunud pea 80% inimestest, kuid enamik pole oma haigusest teadlikud, kuna see lööb välja vaid 20% viirusekandjatel.

Sõltuvalt paiknemiskohast jagatakse Herpes simplexi (HSV) nakkused kaheks: huuleherpes, mis esineb näopiirkonnas, huultel ja suus ning genitaalherpes. Siin on olulisemad faktid, mida peaksid sellest viirushaigusest teadma. 

Samal teemal

Müüt: Pane ohatisele jääd kohe, kui tunned, et see tulema hakkab, sest ohatis vajab arenguks sooja keskkonda. Külm aitab ühtlasi paistetust vältida.

Fakt: Külm aitab küll paistetust vältida, aga külma esemega võib tekitada nahale lisaks veel külmakahjustused. Viiruse raviga siin paraku pistmist ei ole.

Müüt: Hoia purustatud küüslauku paar sekundit villil. Küüslaugus sisalduvad ained aitavad viirust peatada ja ravida.
Fakt: Küüslauk on kindlasti tänuväärne abimees koduapteegis. Nn külmavillide kohalikuks raviks seda siiski ei soovita. Vaja on ikka viirusele toimivaid ravimeid. Viirusnakkusega tuleb tegeleda süsteemselt.

Foto: Pixabay

Müüt: Hambapasta ja õunaäädikas aitavad suurepäraselt ohatise vastu.
Fakt: Hambapastal ja õunaäädikal on oma kindel otstarve, mis paraku pole seotud herpesviiruse raviga. Huuleohatise tekke taga on herpesviirus, mille vastu saab võidelda viirust alla suruva süsteemse raviga, lihtsalt nn külmavilliga tegelemisest ei ole sageli kasu. Herpesviiruse sagedasel esinemisel võiks õige ravimi leidmisel nõu pidada siiski oma arstiga.

Müüt: Laps võib nakatuda ohatisse ehk herpesesse ainult sünnituse ajal.
Fakt: Beebi võib nakatuda ka külmavilliga täiskasvanult musi saades. Inimesed, kellel on ohatise- ehk herpesevillid, ei tohiks beebisid musitada. Kõik, kellel on ohatis peavad hoolikalt pesema käsi enne lapse toitmist, süles hoidmist või mähkmete vahetamist.

Foto: Pixabay

Müüt: Genitaalherpes on harv, raske ja ravimatu haigus.
Fakt: See on sage haigus, millest pole küll võimalik täiesti vabaneda, kuid viirusevastased ravimid aitavad oluliselt vähendada genitaalherpese haiguspuhangute sagedust ja raskust. Ravimid võivad vähendada ka riski, et viirus levib partnerile.

Müüt: Kui mul või minu partneril oleks ohatis ehk herpes, teaksin seda.
Fakt: Enamik ohatise ehk herpesega inimesi ei tea, et nad põevad seda haigust. Nii võivad nad nakatada ka teisi.

Foto: Pixabay

Müüt: Et genitaalherpes ei leviks partnerile, tuleb loobuda seksist haigusnähtude ajal.
Fakt: Kahel juhul kolmest levib ohatis ehk herpes ajal, mil nakatunud partneril ei ole üldse haigusnähte. Parim viis riski vähendada on kasutada kondoomi haigushoogude vahel ja loobuda suguelust haigushoogude ajal.

Müüt: Genitaalherpese saamiseks peab olema palju juhusuhteid.

Fakt: Haiguse võib saada ühelt partnerilt.

Müüt: Vastne ema, kellel on genitaalherpes, ei tohiks last enda juurde voodisse võtta.
Fakt: Emad võivad julgesti toita beebisid rinnapiimaga, võtta neid sülle ja kaissu. Enne lapsega tegelemist on vaja alati käsi pesta.