Hea nõu

Kui kõrget palavikku peab hakkama alla võtma?

MIDA TEHA, KUI PALAVIK LÄHEB KÕRGEKS? Kodused võtted, millega jahutada keha ja alandada temperatuuri (6)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 18. november 2020 05:00
Kehatemperatuur on alati madalam varahommikul ning kõrgem õhtupoolikul, kui inimene on aktiivsem.Foto: Vida Press
Kehatemperatuur võib tõusta erinevatel põhjustel ning alati pole vaja kohe rohtu võtta. Kui kõrge peab olema palavik, et see tuleks ravimitega alla võtta?

„Palavikku ei pea alati ravimitega mõjutama, sest kõrgem temperatuur aitab hävitada baktereid ja nõrgestada viirust. Oluline on mõista, et palavikuravimid ei ravi haigust, vaid aitavad kehatemperatuuri reguleerida,” selgitab Apotheka apteeker Anne-Mai Rogenbaum.

Samal teemal

Palavik on organismi kaitsereaktsioon, mille tunnusteks on külmavärinad, kahvatu nahk ja üleüldine külmatunne. Enamasti põhjustab palavikku iseenesest mööduv viirushaigus, aga teinekord ka bakteriaalne infektsioon. „Viimased aastakümned on arstid vaielnud, kas viirushaiguste korral peab palavikku alandama või mitte. Õige vastus on see, et kõik oleneb inimese enesetundest,” märgib Rogenbaum.

Normaalne kehatemperatuur täiskasvanul kaenla alt mõõtes on kuni 37,0 °C ning lastel kuni 37,3 °C. Imikutel ja väikelastel võib kehatemperatuur tõusta ka nutmise ja ülekuumenemise tõttu, samuti siis, kui nad on liiga soojalt riidesse pakitud või liiga soojas keskkonnas. Kehatemperatuur on alati madalam varahommikul ning kõrgem õhtupoolikul, kui inimene on aktiivsem.

Väikelastel on palavikukrampide oht

Kui kehatemperatuur on alla 38 °C, soovitab Rogenbaum esmalt proovida juua võimalikult palju jahedaid vedelikke ja puhata. „Üldine reegel on see, et väikesel lapsel ja eakal peaks hakkama palavikku alandama siis, kui temperatuur tõuseb üle 38,5°C ja neil on kehv enesetunne, näiteks pea- või lihasvalu.” Kui siis ei võeta palavikku alla, võib temperatuur tõusta nii kiiresti, et sellele ei jõuta õigel ajal reageerida. Laps võib kaotada teadvuse või tekivad krambid. „Palavikukrambid tekivad kõige sagedamini 6. elukuu ja 4. eluaasta vahel, mil aju on palaviku tõusule tundlikum kui hilisemas eas,” selgitab Rogenbaum. „Vahel on eelsoodumus krampideks ka perekondlik. Mõni inimene teab oma kogemustest, et peab juba temperatuuriga 37,8 rohtu võtma, sest muidu läheb enesetunne märgatavalt halvemaks.”

Üldiselt ei peaks täiskasvanud palavikku alandama, kui see pole üle 39,0 °C – palavik on organismi kaitsereaktsioon, mille foonil hävivad haigusetekitajad organismis kiiremini.

Kodused võtted palaviku korral

Palaviku korral on oluline piisavalt juua, näiteks toasooja vett, morssi, mahla. „Laps peab päeva jooksul ära jooma 1–1,5 liitrit vedelikku, täiskasvanu võiks arvestada topeltkogusega,” soovitab Rogenbaum. Last ei tohi ka ülearu soojalt riidesse panna, sest siis ei saa keha liigset sooja ära anda. Pealegi ei higista laps n-ö palavikku välja – kui teda hoida paksu teki all, siis palavik hoopis tõuseb veelgi.

Kodu tuleb kindlasti ka tuulutada, et ruumis oleks vähem haigusetekitajaid. Toatemperatuur võiks olla vahemikus 20–22 °C.

Keha tuleb üleni selle lahusega üle tupsutada ja nahk kuivaks lehvitada. Märjaks tuleb teha eriti kael, kaenlaalused ja kubemevoldid, kuivaks jäetakse nägu ja juuksed. Niiskuse aurustumisel nahapinnalt alaneb läbi naha voolav veri ja seega kogu kehatemperatuur. „Tavaliselt langeb kehatemperatuur pärast jahutamist 1 °C. Nii tohib jahutada mitu korda. Ka pärast jahutamist ei maksa last paksult riidesse ega ka paksu teki alla panna, teki asemel võib olla näiteks ainult lina,” soovitab Rogenbaum.

Kuid alati ei tohi last jahutada. Kui ta väriseb külmast või tema käed ja jalad on külmad, siis tuleb last soojas hoida, anda sooja juua, masseerida käsi-jalgu või panna soojad sokid jalga. Kõrge palaviku korral tuleb anda palavikualandajat.

Paratsetamool ja ibuprofeen alandavad palavikku

„Täiskasvanutele mõeldud ravimid ei sobi väikelaste ja imikute ravimiseks,” rõhutab Rogenbaum.

Apteekri soovitusel võiks esmajärjekorras võtta palaviku alandamiseks paratsetamooli, mida on olemas nii siirupi, rektaalsuposiidi kui ka tabletina. Kui võtta paratsetamooli sisaldavaid vees lahustuvaid segusid, ei tohi kindlasti võtta neile lisaks teisi paratsetamooli sisaldavaid vahendeid.

Paratsetamooliga sarnase toimega on ibuprofeen, mida on nii tableti kui siirupina. Ka aspiriiniga leevendatakse palavikust ja valust tingitud halba enesetunnet. „Aspiriini ei tohi palavikualandajana anda alla 12-aastastele lastele, sest neil võib selle tagajärjel tekkida eluohtlik seisund,” hoiatab Rogenbaum.

Laste palaviku alandamiseks sobivad eelkõige paratsetamooli sisaldavad siirupid ja rektaalsuposiidid.

Arsti juurde tuleb minna siis, kui 3–4 päeva jooksul pole paranemisnähte ilmnenud. Kiirabi tuleb kutsuda, kui lapsel on hingamisraskused, ta köhib haukuvalt või tal on krambihoog. Täiskasvanud peaksid arstiga suhtlema siis, kui palavik on üle 40 °C hoolimata palavikualandajate võtmisest.

 Kuidas mõõta palavikku?

Enne kraadimist soovitab Anne-Mai Rogenbaum kindlasti läbi lugeda uue termomeetri kasutusjuhendi, sest erinevatest kohtades mõõtes loetakse palavikuks erinevat kehatemperatuuri.

Palavikuks loetakse:

kaenla alt mõõtes alates 37,4 °C

laubalt mõõtes alates 37,5 °C

suust mõõtes alates 37,5 °C

pärakust mõõtes alates 38,1 °C

kõrvast mõõtes alates 37,6 °C

Kõige enam mõõdetakse kehatemperatuuri kaenla alt. Seal võtab kraadiklaasi soojenemine kauem aega ning pärast esimest piiksu ei tohi termomeetrit eemaldada. Pärast piiksu võiks hoida termomeetrit veel 1–2 minutit mõõtmiskohas. Kaenlaalune peab olema kindlasti kuiv. Niiske kaenlaalusega on mõõtmistulemus ebatäpne, kuna kehapind on jahe ja näitab tegelikust madalamat temperatuuri.

Kraadiklaasi ja ihu vahele ei tohi jääda riiet, elektrooniline termomeeter vajab väga head nahakontakti, muidu pole tulemus õige. Õuest tulles ei tohi kohe temperatuuri mõõta, vähemalt pool tundi tuleb oodata.

Kehatemperatuuri peab kindlasti mõõtma enne palavikku alandavate ravimite võtmist.

Kehatemperatuur on alati madalam varahommikul ning kõrgem õhtupoolikul, kui inimene on aktiivsem.