Keha

HINDA, MIS TÜÜPI NAPSUTAJA SA OLED! Kas püsid terane või muutud hulljulgeks? (5)

Ohtuleht.ee, 5. juuni 2019, 19:00
Mõned inimesed püsivad ka joobes sõbralikud, aga mõned muutuvad vihaseks. Foto: Vida Press
Alkohol mõjub inimestele erinevalt. Psühholoogid ütlevad, et purjus inimesi on nelja tüüpi: Hemingway, hull professor, Mary Poppins ja Mr Hyde.

Missouri-Columbia ülikooli uurijad palusid 364 mehel ja naisel teha kaks korda isiksusetesti. Esimeses testis hindasid inimesed ennast, missugused nad on kainena. Teisese testis aga seda, missugused nad on alkoholi mõjul. Selle põhjal jagasid uurijad inimesed neljaks tüübiks.

Foto: Pexels

Hemingway

Siia rühma kuuluvad need, kes muutuvad juua täis peaga üsna vähe. Need õnnelikud inimesed püsivad ka joobes terasemad ja intelligentsemad kui teised alkoholi tarvitanud inimesed. Nad on usaldusväärsemad ja mõistavad paremini abstraktseid asju.

Grupp sai nime kirjanik Hemingwaylt, kes ütles, et tema võib juua palju viskit ja purju ei jää.

Foto: Pexels

Hull professor

Võrreldes eelmise rühmaga kutsub alkohol nendes inimestes esile dramaatilised muutused. Alkohol teeb sellised tüübid väga julgeks. Vaiksest introverdist saab intensiivne suhtleja. 20% uuritutest kuulus sinna rühma, enamik neist mehed.

Foto: Pexels

Mary Poppins

15% protsenti muutub juues Mary Poppinsiks, kes on sõbraliku ja toreda lapsehoidja võrdkuju. Suurem hulk siia rühma kuulujatest on naised, kes on ka joobnuna sõbralikud, koostöövalmid ja mõistvad. Uurijate arvates on nad vastutustundlikud alkoholitarvitajad, kellel on teistest vähem probleeme alkoholiga.

Foto: Pexels

Mr Hyde

Need on äraarvamatud tüübid, kes muutuvad täis peaga ebameeldivaks.  Seda tüüpi inimesed on joobnuna vastutusvõimetud, rumalad ja vihased. Neil on suurema tõenäosusega mäluhäireid ja neil on purjus peaga sagedamini politseiga sekeldusi. Selliseid oli 23% osalenutest.

Foto: Pexels

Allikas: The Telegraph

Samal teemal

12. jaanuar 2020, 14:00
PATOLOOG KÕNELEB: viis asja, mida lahkamine paljastab sinu elustiili kohta
30. detsember 2019, 08:00
LÕPETA NEGATIIVSUS! 14 märki, et sul läheb tegelikult paremini, kui arvad
27. detsember 2019, 19:00
LUGEJATE LEMMIK 2019 | KAS OLED TOIMIV ALKOHOOLIK? 4 märki, et kontroll kipub kaduma
26. detsember 2019, 16:12
KAS SU ABIKAASA JOOB LIIGA PALJU? Kui su kodus juhtuvad sellised lood, on tõesti põhjust muretseda