Tervise Arengu Instituudi uus töötaja - robot Abot.Foto: TAI
Toimetas Sirje Maasikamäe 7. november 2018 06:00
Täna alustab Tervise Arengu Instituudis tööd suhtlusrobot Abot, mis pakub lahendusi inimestele, kes tunnevad masendust, stressi, unetust või üksindust.

Abot suhtleb inimesega, pakub talle lahendusi, püüab tuju tõsta ning jagab teavet, et selle olukorra leevendamine alkoholiga ei ole hea mõte.  Abotiga saab suhelda aadressil: http://alkoinfo.ee/abot

Veebilehel www.alkoinfo.ee on ka emotsionaalse enesetunde test, mis aitab saada ülevaate oma emotsionaalsest seisundist.

Kliiniline psühholoog Kariina Laas näeb igapäevatöös stressi ja süveneva depressiooni sümptomeid kahjuks aina enam. „Leevendust pakkuvaid lahendusi justkui teatakse, kuid kahjuks lähevad üldtuntud võtted inimestel sobival hetkel lihtsalt meelest ära. Selle asemel haaratakse liiga tihti klaasikese alkoholi järele, andmata enesele aru, et sealt võib alguse saada hoopis suurem probleem. Abot on lõbus kaaslane, „kes“ võib alguses näida vaid naiivse naljana, kuid selle väljatöötamise taga on rahvusvaheline kogemus.“

TAI sel nädalal alanud kampaania „Ära toida depressiooni alkoholiga“ keskendub alkoholi tarvitamise ja vaimsete häirete seostele – alkoholi tarvitamine stressi ja negatiivsete emotsioonidega hakkama saamiseks võib neid hoopis süvendada ja viia ka näiteks uneprobleemide ja depressioonini.

Paljud peavad alkoholi heaks unerohuks

2018. aasta augustis TAI tellimusel läbi viidud küsitlus näitas, et viimase kuu jooksul on enam kui pooled täisealistest eestimaalastest kogenud stressi, ülemäärast pinget või muret. Ligi pooltel oli raskusi uinumisega. 40% vastanutest on hiljuti tundnud üksildust, lootusetust või kurvameelsust. Küsitluse tulemused näitasid, et jätkuvalt on inimesi, kes arvavad, et alkoholist võib selles abi saada – veerand vastanutest nõustus, et alkohol aitab neil saada paremaks suhtlejaks, viiendik peab alkoholi heaks unerohuks ning 14% näeb alkoholis head vahendit negatiivsete emotsioonidega toimetulekuks.