Uudised

Superbakterid tapavad Euroopas igal aastal 33 000 inimest (4)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 7. november 2018 09:01
Kui bakteritele ei mõju ka kõige tugevamad antibiootikumid, siis on sageli võimatu ravida nakkusi.Foto: Vida Press
Nende surmade põhjus on bakteritest põhjustatud infektsioonid, mis ei allu ravile antibiootikumidega.

Teadlased usuvad, et 70% bakteritest, mis põhjustavad nakkusi, on juba resistentsed ehk mittealluvad vähemalt ühele antibiootikumile, mis varem oleks nendele mõjunud, kirjutab CNN. See on viinud superbakterite arenguni: need on muutunud resistentseks ehk ei allu enam enamikule antibiootikumidest.

Samal teemal

Uus uuring näitab, et kolm neljandikku nakatumistest selliste bakteritega on seotud meditsiiniasutustega. Teisisõnu - inimesed jäid haigeks, kui neid raviti mingis meditsiiniasutuses. Seetõttu leiavad uurijad, et selliste superbakterite mõju saab oluliselt vähendada, kui rakendada rangeid nakkuste ennetamise ja kontrolli meetmeid.

Uuring leidis, et kõige hullem on olukord Kreekas ja Itaalias. Kolmandik superbakterite põhjustatud surmadest on registreeritud Itaalias. Ohvreid oli igas vanusegrupis, kõige haavatavamad on lapsed ja vanurid.

Kaks juhtumit viiest põhjustasid bakterid, mis olid resistentsed isegi kõige tugevamatele antibiootikumidele. Sageli on need raviks viimane võimalus.  Asjatundjad leiavad, et kui sellised ravimid ka enam ei mõju, siis on erakordselt raske, sageli võimatu ravida infektsioone.