Hea nõu

9 märki, mis võivad viidata südamehaigusele 

Ohtuleht.ee, 8. november 2018 06:00
Iga valu südamepiirkonnas pole infarkt.Foto: Vida Press
Südameatakk ei saabu ilmtingimata suure pauguga – keha annab võimalikust ohust tegelikult juba varakult üsna peenetundeliselt aimu.

Südame-veresoonkonna haigused on endiselt maailmas üks suurimaid põhjuseid, miks inimesed enneaegselt surevad.  Need üheksa sümptomit võivad olla esimesed vihjed kõrvalekalletest südame tervises.

Samas ei maksa kohe endast välja minna, sest need võivad viidata ka mõnele teisele terviseprobleemile. Seepärast oleks nende ilmnedes mõistlik oma arstiga nõu pidada.

Sa oled väga väsinud. Ja see ei ole lihtsalt unepuudusest tingitud väsimus, sulaselge jõuetus. Põhjus, miks inimene end jõuetuna võib tunda, on hapnikupuudus ehk süda ei jaksa ülejäänud keha hapnikuga varustada.

Väsimuse põhjuse väljaselgitamiseks pea ilmtingimata nõu oma arstiga.

Su jalad on sageli turses. Tursed jalgadel võivad kaasneda näiteks raseduse või veenilaienditega, samuti võivad need tekkida reisidel, kui pead pikalt istuma. Jalgade turse võib olla ka mõnede diabeedi- ja vererõhuravimite kõrvalnäht.

Samal teemal

Kuid see võib olla märk ka südamepuudulikkusest, kroonilisest haigusest, mil süda pumpab verd ebaefektiivselt. Kui jalgade turse on seotud südameprobleemidega, kaasnevad sellega ka muud sümptomid, näiteks hingeldus ja/või väsimus.

Seega tasub igal juhul arstiga nõu pidada põhjuse väljaselgitamiseks.

Su lihased lähevad liikudes krampi. Puusa- ja jalalihaste krambid liikudes ei tulene vanadusest või vähesest liikumisest, kuigi need võivad olla ka lihaskrampide süüdlaseks. Lihaste krambid võivad olla märgiks perifeersete arterite haigusest, mille käigus ladestuvad rasvhapped jala arterite seintele ning see on juba otsene märk südamehaiguse tekkeks. Kui ummistunud on jalaarterid, on suure tõenäosusega ummistunud ka südame arterid. Hea uudis on vähemalt see, et see tõbi on ravitav.

Su pea käib sageli ringi või tunned end uimasena. Ka need sümptomid võivad viidata häiretele südame töös, kuid olla põhjustatud ka millestki muust. Näiteks jõusaalis rassides võib pearinglus või uimasus viidata vedelikupuudusele. Kui pearinglus tabab sind aga regulaarselt, pea nõu arstiga – põhjuseks võivad olla ravimite kõrvaltoimed, sisekõrvaprobleemid, aneemia või ka mõned südamehäired.

Sa oled masenduses. Depressioon on maailmas üks levinumaid probleeme. See pole küll otsene märk südameprobleemidest, kuid vaimne heaolu on füüsilise heaoluga otseselt seotud. Paljud uuringud kinnitavad, et depressioonis inimestel on suurem risk südamehaiguste tekkeks. Mine otsi abi!

Sul on migreenid. Mõnikord on peavalu lihtsalt peavalu. Kuid mõnikord võivad regulaarsed migreenid viidata sellele, et südamega on midagi halvasti. Mõnede arvamuste kohaselt on mõlemad haigused seotud närvisüsteemi tasakaalustamatusega. Seega – püüa koos arstiga migreeni põhjuste jälile jõuda.

Su süda hakkab kloppima, kui sa lähed magama. Selle põhjuseks võib olla vigane südameklapp. Igal juhul räägi arstiga, kui sa öösiti oma südame kloppimist kuuled. Südamepekslemine võib olla ka märik sellest, et vererõhk on langenud madalale, et veresuhkru tase on madal, et sul on aneemia või vedelikupuudus. Samuti võib see olla mõne ravimi kõrvaltoime.

Sa oled ärev, higistad ja tunned iiveldust samal ajal. Kõik need on klassikalised paanikahoo sümptomid, kuid samas ka märgid võimalikust südameinfarktist. Kui neile märkidele järgneb õhupuudus, väsimus või valud, mis kiirguvad õlgadesse, käsivarde, kaela või kõrri, siis mine otsekohe EMOsse või kutsu kiirabi. Iga viivitatud minut võib vähendada su ellujäämisvõimalusi. Need, kes jõuavad haiglasse tunni jooksul infarkti sümptomite ilmnemisest, jäävad ellu suurema tõenäosusega kui need, kes otsustavad veidi veel oodata

Allikas: Time