Ära lase end provotseerida, käitu ratsionaalselt. Foto: Vida Press
Ohtuleht.ee 4. juuni 2021 05:00
Kas ajab närvi, kui keegi trügib liikluses vahele, kimab sust mööda, lihtsalt venib või napsab nina alt parkimiskoha?

Kuidas ratsionaalsest, viisakalt käituvast inimesest võib roolis saada püstihull? Inimese isiksus ei muutu roolis olles, selgitab liikluspsühholoog Mika Hatakka Iltalehtis. Kui inimese ärrituse tase kasvab argielus sekundite jooksul nullist sajani, juhtub see ka autoroolis. Kuid autoroolis on palju kergem teise juhi peale vihaseks saada, sest ta on ju anonüümne, tundmatu ja vahel pole teda isegi näha. 

Liiklusraevu mõiste on pärist Ameerikast. Ka Lõuna-Euroopas näidatakse liikluses kuumi tundeid rohkem välja kui Põhjamaades. 

Kui inimene hakkab oma autoga teist liiklejat ahistama või tuleb lausa välja ja läheb teisele juhile kätega kallale, on need selged märgid, et inimesel on suured probleemid oma tunnete valitsemisega.

Foto: Pixabay

Ise sõidan hästi, teised halvasti!

Inimestel on kombeks näha asju nii, nagu neile endale on kasulikum. Kui ühes küsitluses uuriti juhtidelt, kas nad on vihasena käitunud liikluses riskantselt, siis vaid kolm protsenti vastas jaatavalt. Oma käitumist liikluses nähakse positiivsena, teiste oma mitte.

Uuringud näitavad, et mehed käituvad liikluses agressiivsemalt kui naised. Mehed kalduvad ka rohkem vägivallale, naised väljendavad end pigem sõnadega.

Liiklusraev ei ole geneetiliselt kaasa saadud, rõhutab psühholoog. Tunded võivad tekkida, kuid oluline on õppida neid kontrollima. Kui vanemad sõimavad autoroolis olles kogu aeg teisi liiklejaid, siis võib arvata, missugused liiklejad saavad nende lastest, kui nemad ükskord load saavad.

Kuidas vihaga toime tulle? 

Psühholoog soovitab ka head nippi: kui sul on oht, et kargad autost välja, et asju selgitama minna, siis võta sõidu ajaks kingad jalast ära. Kuni väljaminemiseks kingi jalga paned, on viha ehk lahtunud. 

Foto: Pixabay

Proovi ka neid nippe:

1. Hinga sügavalt sisse ja välja. Tõsta õlgu üles ja alla  mitu korda.

2. Kuula muusikat. Aga mitte sellist, mis innustab sind kiiremini sõitma, vaid rahustavat.

3. Ära lase end provotseerida, käitu ratsionaalselt. Mõtle, et sinust mööda kihutanud autol oli ehk kiire sünnitusmajja.

4. Tee peatus. Joo kohvi või jaluta. Liikumine aitab maandada tundeid. Jätka sõitu, kui oled rahunenud.

5. Pea meeles, et inimesed teevad vigu. Ära võta asja isiklikult. 

Samal teemal

Kommentaarid  (3)

Mina--muna - - mina......... 4. juuni 2021 14:23
Ennast kiitmast ma ei väsi, ikka hästi käib mu käsi😊.
Tegelikult 4. juuni 2021 05:32
liigub liiga palju liikluses "autojuhte", kellele ei oleks pidanud sõiduõigust andma. Autojuht on samuti amet, mis vajab täpsust, ratsionaalsust ja reaktsiooni. Vanasti öeldi, et autojuht algab alles väljaspool Eesti piiri. Kõik, kes rooli taha istuvad, ei ole veel autojuhid. Aga, mis kirumisse puutub, seda teevad kõik, mitte ainult mingi 3%.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS