Keha

MIKS MA EI JÄÄ RASEDAKS? 6 kõige levinumat väärarusaama naise viljakusest (2)

Ohtuleht.ee, 26. november 2020 06:00
Naine on kõige viljakam 20-35-aastasena. Foto: Vida Press
Rasedusest hoiduda osatakse üsna hästi. Hoopis vähem teatakse aga naise viljakusest ehk kuidas rasedaks jääda. Siin on kõige levinumad väärarusaamad naise viljakusest. 

1. Naine on viljakas, kuni tal on päevad

Samal teemal

Naine on kõige viljakam  20-30-aastasena ja mõõdukalt viljakas 30-35-aastasena. Kui vanust on üle 40, hakkavad munasarjad siiski vananema, hoolimata sellest, et päevad jätkuvad. Viljakus langeb selles vanuses järsult. Võib juhtuda, et naisel kestavad veel 10 aastat päevad, kuid tema munarakud pole enam sellises seisus, et ta võiks rasestuda.

2. Beebipalavik annab märku, et nüüd on õige aeg last saada

Seda ei tohi ootama jääda. Titeigatsus hakkab naisi vaevama üldiselt pärast  40. eluaastat. See tuleb koos keskeakriisiga, kui viljakus hakkab langema. Mõni ärkab alles siis, et tahab last saada, kuid võib juhtuda, et on juba hilja. Või avastab, et selles vanuses pole enam võimalik lapsele õde või venda sünnitada.

3.  Kui paistan välja noor, siis olen viljakas

Peeglist ei paista, kuidas on lood naise viljakusega. Naine võib olla väga heas füüsilises vormis ja elada tervislikult, kuid viljakus on siiski juba tunduvalt langenud.

4. Tänapäeval võib lapse saada ka hilises eas

Värskest Soome seksuaaltervise liidu uurimusest selgus, et 38% naistest ja 59% meestest arvab, et naise viljakus hakkab langema alles 38aastaselt. See on vale. Viljakuse poolest peetaks heaks eluaastaid 20-35.

5. Piisab sellest, kui lõpetan suitsetamise raseduse ajaks

6. Viljakust ei saa ise mõjutada

Ebatervislik elustiil mõjutab vägagi naise viljakust. Halvasti mõjuvad nii alakaal kui ülekaal, pikalt kestnud stress, liigne treenimine, varjatud haigused, suitsetamine ja mõnuainete tarvitamine.

Allikas: Ilta-Sanomat