Keha

GÜNEKOLOOG EI JÕUA ÄRA IMESTADA: naistel on nii palju väärarvamusi oma alakeha kohta! (48)

Ohtuleht.ee, 18. detsember 2020 06:00
Naised kardavad, kas pärast rasestumisvastastest vahenditest loobumist on ikka võimalik veel rasestuda. Foto: Vida Press
Naised ei tunne ikka veel piisavalt oma keha ja neil on imelikke hirme. Mida kardavad vanemad, mida nooremad naised? 

Kogenud günekoloog Leena Väisälä on kohanud oma karjääri jooksul tuhandeid naisi, kuid ei jõua ära imestada, kui palju väärarvamusi on neil oma  alakeha kohta, kirjutab Iltalehti.

Näiteks kardavad naised hirmsasti hormoone, kuigi need on neile elutähtsad. Paljud vanemad naised ei tea ikka veel, kuidas neid mõjutavad üleminekuaastad. Kui munasarjad lakkavad töötamast, väheneb östrogeenitase ja tupe limaskest õheneb märgatavalt.

Foto: Pixabay

Et vältida põie- või tupepõletikku, peaks kasutama vähemalt paikseid östrogeenitooteid. See teadmine pole aga kõigini jõudnud. Naistele jõuab asi kohale sageli alles siis, kui nad leiavad uue partneri. Õhukese tupe limaskesta tõttu võib seks olla valus. Günekoloogi sõnul on raske ette kujutada meest, kes ei otsiks abi, kui seks on talle valus. Aga miks hoolivad naised endast nii vähe?

Nooremate naiste hirmud

Nooremaid naisi hirmutavad rasestumisvastased hormonaalsed vahendid. Nad on muutunud nende suhtes varasemast kriitilisemaks. Kardetakse nii trombiohtu kui ka kõrvaltoimeid, näiteks meeleolumuutusi.

Arvatakse vääralt, et rasestumisvastastest pillidest tuleb kehasse tohutu kogus hormoone. Kuid tänapäeva pillid sisaldavad nii vähe hormoone, et vere hormoonisisaldus pole kõrgem kui tavapärase tsükli puhul.

Kehas toimuvad suured muutused hoopis rasedusega. Alles raseduse ajal on naine nagu hormoonipomm. Kuid naine on loodud nii, et ta kannatab suuri hormoonitaseme kõikumisi.

Foto: Pixabay

Günekoloogi sõnul ei põhjusta rasestumisvastased vahendid viljatust. Enamasti hakkavad munasarjad taas toimima 1-2 nädalat pärast pillidest loobumist.

Probleem on pigem selles, et väga sageli on rasestuda sooviv naine üle 35aastane. Aga siis on tema viljakus juba nii või teisiti langenud.

Samal teemal

15.12.2020
NAINE, JÄLGI OMA TERVIST! Neid 8 märki ei tohi kindasti ignoreerida!
18.11.2020
GÜNEKOLOOG ANNAB NÕU: 7 asja, mida arsti juures käies pole põhjust häbeneda
10.09.2020
KAS TAMPOON VÕIB KEHASSE ÄRA KADUDA? Need viis väga levinud müüti ei pea paika!
23.08.2020
LASTETU NAISE KÕHKLUSED: äkki ma mõne teise mehega jääksin rasedaks?