Keha

GÜNEKOLOOG IMESTAB: naised teavad nii vähe oma alakehast (3)

Ohtuleht.ee, 26. november 2018, 13:48
Naised kardavad, kas pärast rasestumisvastastest vahenditest loobumist on ikka võimalik veel rasestuda.  Vida Press
Naised ei tunne ikka veel piisavalt oma keha ja neil on imelikke hirme. Mida kardavad vanemad, mida nooremad naised? 

Kogenud günekoloog Leena Väisälä on kohanud oma karjääri jooksul tuhandeid naisi, kuid ei jõua ära imestada, kui palju väärarvamusi on neil oma  alakeha kohta, kirjutab Iltalehti.

Samal teemal

Näiteks kardavad naised hirmsasti hormoone, kuigi need on neile elutähtsad. Paljud vanemad naised ei tea ikka veel, kuidas neid mõjutavad üleminekuaastad. Kui munasarjad lakkavad töötamast, väheneb östrogeenitase ja tupe limaskest õheneb märgatavalt. Et vältida põie- või tupepõletikku, peaks kasutama vähemalt paikseid östrogeenitooteid. See teadmine pole aga kõigini jõudnud. Naistele jõuab asi kohale sageli alles siis, kui nad leiavad uue partneri. Õhukese tupe limaskesta tõttu võib seks olla valus. Günekoloogi sõnul on raske ette kujutada meest, kes ei otsiks abi, kui seks on talle valus. Aga miks hoolivad naised endast nii vähe?

Nooremate naiste hirmud

Nooremaid naisi hirmutavad rasestumisvastased hormonaalsed vahendid. Nad on muutunud nende suhtes varasemast kriitilisemaks. Kardetakse nii trombiohtu kui ka kõrvaltoimeid, näiteks meeleolumuutusi.

Arvatakse vääralt, et rasestumisvastastest pillidest tuleb kehasse tohutu kogus hormoone. Kuid tänapäeva pillid sisaldavad nii vähe hormoone, et vere hormoonisisaldus pole kõrgem kui tavapärase tsükli puhul.

Kehas toimuvad suured muutused hoopis rasedusega. Alles raseduse ajal on naine nagu hormoonipomm. Kuid naine on loodud nii, et ta kannatab suuri hormoonitaseme kõikumisi.

Naised kardavad ka seda, et kui rasestumisvastaste vahendite tõttu on  munasarjad olnud pikalt puhkusel, kas need hakkavad siis üldse toimima, kui tekib soov rasedaks jääda.

Günekoloogi sõnul ei põhjusta rasestumisvastased vahendid viljatust. Enamasti hakkavad munasarjad taas toimima 1-2 nädalat pärast pillidest loobumist.

Probleem on pigem selles, et väga sageli on rasestuda sooviv naine üle 35aastane. Aga siis on tema viljakus juba nii või teisiti langenud.

3 KOMMENTAARI

j
juudas 7. detsember 2018, 20:23
Naistel reedeti vaja teha survepesu! Teen seda oma mõisas! Soodus hind kui massaaži teed!
p
prügikühvel 27. november 2018, 15:53
Vanal lollil vene ajal oli Naiste Nõuandla, kus arsti ülesandeks oligi sanitaarharidustöö. Sellest, et seal kehti ehtvenelaslik lõugamine, on iseküsi...
(loe edasi)
Loe kõiki (3)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee