Hea nõu

SELJAVALU, KÕHUMURED? Viis kehalist häda, mis võivad kõnelda hoopis depressioonist 

Ohtuleht.ee, 10. august 2020 05:00
Depressioonile võivad viidata ka seedeprobleemid.Foto: Vida Press
Kui arst kahtlustab depressiooni, uurib ta reeglina, kas sa oled väsinud, kas sul on raskusi uinumisega, kas sul on vähenenud huvi asjade vastu, mille tegemist sa seni oled nautinud ning kas sa tunned end kurva või masendununa. Samas võivad depressioonile viidata ka mitmed kehalised hädad.

Hiljaaegu läbi viidud uuringus ilmnes, et koguni 69% inimestest viitasid meeleoluhäiretele hoopis mitmesugused valud, näiteks migreen, selja- või liigesevalud ning puhitus, kirjutab Psych Central. Ning need valud ei kao kuhugi, kui depressiooni ei ravita.

Siin on viis füüsisega seotud terviseprobleemi, mis võivad viidata hoopis depressioonile.

1. Migreen

Teadlased on teinud kindlaks, et 40% migreeni põdevatel inimestel on ka depressioon. Teise uuringu kohaselt on 11% migreeni käes vaevlejatest kogenud üht või mitut erinevat meeleoluhäiret depressioonist paanikahäireni.

2. Liigesevalud

Kui trepist üles ronimine või kummardamine tekitavad pidevalt valu, on masendus lihtne tekkima. Kuid teadlased on ka täheldanud, et nii liigesejäikus, põletik liigestes ja ka liigesekõhre kahjustus võivad tegelikult olla ka märgiks depressioonist.

3. Seedeprobleemid

Närvisüsteem on seedesüsteemiga otseselt seotud ning seetõttu võivad nii puhitus, kõhukinnisus kui ärritatud soole sündroom viidata depressioonile. On ka täheldatud, et inimesed, kes kannatavad meeleoluhäirete käes, on gluteenitundlikud, ja vastupidi.

4. Valu rinnus

Igal juhul on selge, et depressioon ja ärevus mõjutavad südamerütmi, tõstavad vererõhku, insuliini- ja kolesteroolitaset ning ka stressihormoonide taset. Seepärast võivadki valu rinnus ja südamepekslemine olla ka ärevuse ja depressiooni sümptomiteks.

5. Seljavalu

on ärevuse ning meeleoluhäirete käes vaevlevatel inimestel väga sagedane. See on koht, kus inimesed kannavad nimelt suurema osa oma pingetest. See on ka põhjus, miks regulaarne massaaž aitab ennetada depressiooni või hoida seda ka süvenemast.

Samal teemal

22.10.2020
MEELEOLU ON NULLIS? Söö neid nelja toitu, mis leevendavad sügismasendust!
21.10.2020
KROONILINE VÄSIMUS: mis võib peituda kaua kestnud väsimuse taga?
07.10.2020
KOHUTAV VÄSIMUS EI LÄHE ÜLE? 10 tervisehäda, mis võivad selle taga peituda
06.09.2020
ÕPI, KUIDAS ELADA! 18 igapäevast harjumust, mis on õnnelikel inimestel