Hea nõu

ÄRKASID ÜLES JA IKKA UNINE? 10 võimalust, miks oled pidevalt nii väsinud (1)

Ohtuleht.ee, 2. oktoober 2020, 06:00
Väsimuse taga võib olla vitamiinipuudus. Foto: Vida Press
Ärkad hommikul üles ja oled ikka väsinud? Kui tunned pikemat aega, et oled kurnatud ja sa ei puhka end kuidagi välja, on põhjust muret tunda.

Aeg-ajalt kõik inimesed väsinud. Võib-olla on sul liiga palju kohustusi ja vajad lihtsalt puhkust? Kuid pikalt kestnud väsimus võib olla märk millestki tõsisemast.

WebMD pani kirja pikaleveninud väsimuse 10 võimalikku põhjust.

Vale toiduvalik

Toit mõjutab vägagi, kuidas end tunneme. Kui jood palju kohvi ja sööd magusat, paneb see veresuhkrutaseme üles-alla kõikuma, mis tekitab väsimust. Söö rohkem puu- ja juurvilju ja valke (liha, kala). Tervislik toiduvalik aitab olla värske ja virge.

Foto: Pixabay

Liiga vähe und

Paljud magavad liiga vähe. Und segavad teler, nutiseadmed, sotsiaalmeedia, kofeiin ja alkohol. Katsu enne magamaminekut rahuneda, väldi kohvi ja alkoholi, söö õhtul kergelt. Ära võta voodisse nutiseadmeid ja arvutit.

Foto: Pixabay

Liigud liiga vähe

Liigu vähemalt 40 minutit korraga, neli korda nädalas. Vähene liikumine teeb väsinuks.

Foto: Pixabay

Aneemia

Rauapuudus, mis põhjustab aneemiat, tekitab väsimust. Seda saab kindlaks teha vereprooviga. Aneemia on sageli naistel, kel on vererohked päevad. Aneemiat saab leevendada õige toiduvaliku ja rauapreparaatidega.

Vitamiinipuudus

Teatud tähtsate ainete puudus tekitab väsimust. Söö mitmekülgselt, võta D-vitamiini.

Foto: Tiina Kõrtsini

Kilpnäärmeprobleemid

Üks kilpnäärme alatalitluse tunnuseid võib olla lõputu väsimus. Et haigust kindlaks teha, tuleb minna arsti juurde analüüse andma.

Diabeet

Ka diabeet võib anda märku tugeva ja pikalt kestva väsimusena. Kui kahtlustad diabeeti, lase mõõta vere suhkrusisaldust. Diabeeti võib kahtlustada, kui oled väga väsinud, sul on pidev janu, käid sageli pissil ja sul on nägemishäired.

Depressioon

Depressioon muudab inimese jõuetuks ja väsinuks. Jälgi, missugune on su meeleolu. Kuidas sulle elu tundub? Kui kahtlustad depressiooni, võta ühendust arstiga.

Foto: Tiit Tamme

Uneprobleemid

Kui tundub, et isegi magamine ei aita väsimuse vastu, võib olla tegu uneapnoega. Kas sa norskad? Kui uni ei too väsimusele leevendust, mine uneuuringutele.

Foto: Pixabay

Varjatud südamehaigus

Ka südamehaigused võivad anda märku pideva väsimusena. Südamehaigust võid kahtlustada, kui liikumine teeb enesetunde halvaks ja igasugune tegevus põhjustab hingeldust. Tuleb minna arsti juurde!

Samal teemal

eile, 07:00
LÖÖ OMA TÖÖTUNNID KOKKU! Sellise tundide arvuga nädalas pole depressioon kaugel
21. oktoober 2020, 07:00
KROONILINE VÄSIMUS: mis võib peituda kaua kestnud väsimuse taga?
21. oktoober 2020, 05:00
SU TÖÖ EI MEELDI SULLE ÜLDSE? Kõigepealt astu need kolm lihtsat sammu, et muuta oma elu!
12. oktoober 2020, 19:00
NII UINUD KERGEMINI JA MAGAD SÜGAVAMALT! 12 võtet, mis toovad mõnusa une