Hea nõu

TERVISEAMET: sügelistesse nakatumiseks piisab vahel vaid käehoidmisest 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 29. november 2018 15:21
Sügeliste lööve ilmneb tavaliselt randmete piirkonnas, sõrmede vahel või küünarnukkidel.Foto: Vida Press
Terviseamet tuletab meelde, et sügelistesse haigestumine ei pruugi sõltuda nakatunu isiklikust hügieenist. Sügelislesta põhjustatud nakkushaigus levib peamiselt nahakontakti kaudu haigestunult inimeselt tervele.

Terviseameti epidemioloogilise valmisoleku büroo peaspetsialist Kai Raska sõnul tõmbavad sügelislesta ligi nii soe keskkond kui kehalõhnad ning haigestumiseks piisab mõnikord vaid käehoidmisest või kokkupuutest saastunud voodiriiete ja esemetega. „Sügelislest võib inimeseta säilida kuni kaks päeva, seega tuleks sügeliste avastamisel puhastada nii haigestunu riided kui voodipesu. Samuti peaks inimene esimesel võimalusel alustama haiguse raviga, sest ravist paremat viisi sügelislesta leviku takistamiseks pole,“ ütles Raska.

Samal teemal

Lööve ilmneb tavaliselt sümmeetriliste, väikeste, punaste ja sügelevate vistriku- või putukahammustuse laadsete kühmukestena tüüpiliselt kas randmete piirkonnas, sõrmede vahel või küünarnukkidel. Teised tavalised kohad on kaenlaalused, tuharad, kõht, reied, tallaalused ning rindadealused voldid. Lööve võib levida ka  jäsemetele ja kehale, näo või pea piirkonnas esineb sügelisi harva. Kratsimise tagajärjel võivad lisanduda punetus ja koorikud. 

Enamikel juhtudel saab sügelisi diagnoosida tüüpiliste nahalöövete ja kaebuste järgi. Sügeliste ravi tuleb alustada hiljemalt kolme päeva jooksul pärast diagnoosimist, sügelislesta-vastased ravimid on apteekides saadaval käsimüügiravimina.

Samal teemal

01.10.2021
JÄLLE TÄID! Nördinud ema: „Ma ei saa aru, kust need küll igal aastal tulevad?“
07.05.2021
OLED SAGELI TÕBINE? 10 igapäevast halba valikut, mis tõmbavad haigusi ligi
14.12.2018
TERVISEAMET: liigne müra ja valjud helid üritustel võivad tekitada käitumishäireid
14.12.2018
TERVISEAMET HOIATAB: jõulutähed ja kaunistused võivad olla väikestele lastele ohtlikud