Hea nõu

SÄÄSTA TERVIST! 10 igapäevast halba valikut, mis võivad sind haigeks teha 

Ohtuleht.ee, 3. detsember 2018, 06:00
Kui jalad külmetavad, loob see soodsa pinnase viirushaigustele. Foto: Vida Press
Nii kui külmaks läheb, tunned end kohe tõbisena? Kui tead neid kümmet igapäevast haigestumisriski, oskad paremini oma tervist hoida.

Ukselingid ja kontoritehnika. Külmetusviirused püsivad kolm tundi aktiivsetena - need, mis pesitsevad inimese nahal, õhus ja kõigel, mida inimene kätega puutub või mille peale aevastab. Ole ettevaatlik ukselinkide, telefonide, koopiamasinate ja klaviatuuridega, samuti kolleegide kätlemisega. Et peaaegu iga inimene katsub päeva jooksul mitu korda tahtmatult oma nina või hõõrub silmi, satuvad haigusetekitajad otse või läbi pisarakanalite hõlpsasti ninna ehk sinna, kus viirus hakkab tõveks edasi arenema.

Samal teemal

Rahvamassid. Rahvarohketes paikades, näiteks bussis, arsti ooteruumis, restoranis, kaubanduskeskuses või teatris on väga tõenäoline, et mõni nohuga inimene seisab sulle liiga lähedal ja nakatab sind.

Vähene uni.  Juba pärast ühte unetut ööd on inimene haigustele vastuvõtlikum.

Külmetavad jalad. Õhtul pole haruldane, kui pesed hambaid vannitoapõrandal külmetavate jalgadega. Kui keha saab alajahtumise signaali, kitsenevad veresooned kiiresti. See tähendab aeglasemat vereringet, sealhulgas nina- ja neelupiirkonnas, ning seeläbi halvemini funktsioneerivat nina limaskesta. Keha kaitsevõime nõrgeneb ja tekib soodne pinnas viirustele.

Kiirtoit. Hamburgerid ja magusad näksid sisaldavad palju rasva ja vähe tervislikke toitaineid, need vähendavad organismi loomulikku kaitsevõimet. Inimesed, kes peamiselt vaid nendest toituvad, ei saa piisavalt vitamiine. Selle tagajärjel kukub viiruskaitse organismis samm-sammult kokku.

Vedelikupuudus. Vähene joomine teeb viiruste elu lihtsaks, sest selleks, et limaskest haigusetekitajaid optimaalselt eemale hoida suudaks, peab ta alati niiske olema. See on võimalik ainult piisava vedeliku tarbimise korral.

Liiga soojad ruumid. Inimene veedab üle 90% suletud ruumides. Küttekehadelt tulev õhk on kuiv ja seetõttu pole ka limaskest piisavalt niisutatud. Selle tulemusena ei toimi limaskest tõhusalt. Soojas toas istudes nõrgeneb immuunsüsteem kiirelt. Käi vahelduseks ka õues jalutamas ja õhuta tuba.

Suitsetamine. Sigaretid on tõelised immuunsüsteemi tapjad, sest kahjustavad limaskesta puhastamisfunktsiooni nii, et sellel on haigusetekitajaid ninast raskem eemale tõrjuda. Sama efekti on täheldatud ka passiivsete suitsetajate puhul.

Liigne trenn koormab immuunsüsteemi. Näiteks kestvussportlased on infektsioonidele väga vastuvõtlikud.

Stress meeldib haigusetekitajatele. Stress koormab ja nõrgendab immuunsüsteemi, masendunud inimesed jäävad kergemini haigeks kui  õnnelikud inimesed. Ka pereprobleemid soodustavad haigestumist külmetushaigustesse.

Allikas: Brigitte

TOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee