Esimene doonoremaka abil sündinud laps tuli ilmale aastal 2014. Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 5. detsember 2018 17:22
Esimest korda maailmas õnnestus Brasiilias emaks saada naisel, kellele oli siirdatud surnud naise emakas.

Seni on teada 39 emakasiirdamise juhtumit, kus on kasutatud elusat doonorit, näiteks on ema annetanud oma emaka tütrele. Selle abil on sündinud vähemalt 12 last Rootsis, USA-s ja Serbias.

Esimene õnnestunud emakasiirdamine elusalt doonorilt tehti aastal 2013 ja järgmisel aastal sünnitas emaka saanud naine lapse. 

Varasemal 10 korral, kui on kasutatud surnud inimese emakat, pole siirdamine õnnestunud või on rasedused katkenud.

Nüüd oli emakadoonoriks 40ndates eluaastates kolme lapse ema, kes suri insuldi tõttu. Tema emaka sai 32-aastane naine, kes oli sündinud emakata, kuid tema munasarjad olid korras. Arstid said võtta temalt munarakud ja viljastada need tulevase isa spermaga. Ette valmistati 8 embrüot

Emakasiirdamise operatsioon, mis tehti aastal 2016, kestis üle 10 tunni. Pärast seda sai naine immuunsust nõrgendavat ravi, et tema organism ei tõukaks uut emakat ära.

Kuue nädala pärast algas naisel esimest korda elus menstruatsioon. Seitsme kuu pärast pandi naise emakasse üks embrüo. 10 päeva pärast sai kinnitust naise rasedus. 

Pärast normaalselt kulgenud rasedust sündis 15. detsembril 2017 beebi, kes kaalus 2,5 kg. Peagi tähistab laps oma esimest sünnipäeva.

Arstide hinnagul oli juba elusdoonoritelt saadud emaka siirdamine oluline meditsiiniline saavutus. See loob paljudele viljatutele naistele võimaluse sünnitada, kui leitakse sobiv doonor. Kuid piirid seabki sobivate doonorite leidmine. Enamasti on need olnud pereliikmed või lähedased sõbrad.

Võimalus siirdada surnud inimeste emakat annab rohkem võimalusi, on odavam ja võtab ära ka elusdoonorite võimalikud terviseriskid operatsioonil.

Allikad: BBC, CNN