Vanemaealisi hooldekodude elanikke ohustab gripp eelkõige vanuse tõttu, aga ka seetõttu, et nad viibivad palju üheskoos siseruumides.Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 6. detsember 2018 11:23
Järgmise aasta septembrist saavad tasuta gripi vastu vaktsineerida nii üldhooldekodude kui erihooldekodude elanikud. 

„Eesti inimesed on Euroopa võrdluses kõige vähem gripi vastu vaktsineeritud ja meil on kõrgeim suremus gripi tüsistustesse. Esmajärjekorras loome võimalused tasuta vaktsineerimiseks hoolekandeasutustes elavatele inimestele, kelle jaoks on sageli vanuse, terviseseisundi ning rahaliste võimaluste tõttu omaosalusega tervishoiuteenused raskesti kättesaadavad,“ ütles tervise- ja tööminister Riina Sikkut. 

Hooldekodudes elavad vanemaealised on gripi kõige ohustatum sihtrühm eelkõige vanuse tõttu, aga ka seetõttu, et nad viibivad palju koos siseruumides ning enamik neist on vaktsineerimata. Kõik see soodustab gripiviiruse levikut, kui see peaks mõnda hooldekodu tabama. Seepärast saavad tasuta gripi vastu vaktsineerida ka teised inimesed, kes elavad hooldekodus koos vanemaealistega.

„Alla 65-aastased elavad hooldekodus peamiselt tervise tõttu ning põevad sageli raskeid kroonilisi haigusi, mis muudab nad samuti gripi riskirühmaks. Kõigi hooldekodudes elavate inimeste tasuta vaktsineerimine aitab kaitsta ka neid, kellele on vaktsineerimine mingil põhjusel vastunäidustatud või kes muul põhjusel vaktsineerimisest keelduvad,“ lisas minister.

  • 2017. aastal oli Eestis gripi vastu vaktsineeritud 3,2% elanikkonnast ning 4,3% vanemaealistest. Euroopa Liidu keskmine näitaja oli 56%.
  • Terviseameti andmeil on Eestis aastatel 2011-2018 gripi tõttu vajanud haiglaravi 6035 inimest, kellest intensiivravi vajas 543 ja suri 211 inimest
  • Gripihooajal 2016/2017 suri gripi tõttu 47 inimest, neist 24 olid hooldekodude elanikud.
  • 2017/2018 hooajal sattus hooldekodude elanikest gripi tõttu intensiivravisse 21 inimest, 10 neist suri. Terviseameti andmeil ükski neist gripi vastu vaktsineeritud ei olnud.
  • 2017. aasta andmeil on ööpäevaringsel eri- ja üldhoolekandeteenusel Eestis kokku 10 761 inimest, kellest 7434 on üle 65-aastased. 

Vaktsineerimisega on plaanis alustada järgmise gripihooaja alguses 2019. aasta septembris.