Tervete kromosoomidega embrüo on eeldus terve lapse sünniks. Foto: Pexels
Toimetas Sirje Maasikamäe 12. detsember 2018 11:16
Detsembri alguses sündis  Eestis esimene laps, kelle kromosoomid uuriti läbi pärast munaraku viljastamist ja enne embrüo emakasse siirdamist. Tervete kromosoomidega embrüo on eeldus terve lapse sünniks. 

Laps sündis Pelgulinna naistekliiniku viljatusravikeskuse arstide, BioEximi labori embrüoloogide ja Tervisetehnoloogia Arenduskeskuse Täppismeditsiini labori spetsialistide koostöös.

Uuringute kohaselt on kuni pooltel kehavälisel viljastamisel siirdatud embrüotel kromosoomianomaaliaid, mistõttu rasedust ei teki või see katkeb. Eelnev seletab osaliselt ka fakti, et Eestis tehakse aastas üle  2800 kehavälise viljastamise protseduuri, kuid lapsi sünnib umbes 500.

Embrüo siirdamiseelne kromosoomiuuring, tuntud ingliskeelse lühendiga PGS või PGT-A, on kaasaegne võimalus valida kehaväliseks viljastamiseks kõige elujõulisemaid embrüod.

 Viljatusravikeskuse juhataja Katrin Kask rääkis, et detsembri alguses sündinud laps avab Eesti viljatusravis uue peatüki, kus kunstlik viljastamine saab olla tulemuslikum kui seni. “Kui paar on läbi teinud mitmed ebaõnnestunud kunstliku viljastamise katsed või on olnud mitu raseduse katkemist või peetumist, siis võiks embrüo siirdamiseelne uurimine anda võimaluse kasutada edaspidi esmalt tugevamat ja tervemat embrüot."

“Tervete kromosoomidega embrüo on eeldus terve lapse sünnile. Nii on ka detsembri alguses sündinud tüdruku loo taga meie embrüoloog Tuuli Dmitrijeva, kes oskas pisikesest embrüost võtta analüüsi tarvis rakud, ja Täppismeditsiini labori spetsialistid, kes selgitasid kromosoomuuringuga välja terve embrüo,” rõõmustas dr Kask eduka koostöö üle.

Embrüo sõeluuringu juurutanud Tatjana Jatsenko ja Olga Tšuiko sõnul aitab embrüo kromosoomiuuring lapse saada ka pealtnäha tervetel vanematel, kelle viljatuse põhjus on nende sugurakkudes esinevad kromosoomide muutused, mille tõttu embrüod ei ole eluvõimelised.

“Viljatusravi vajavate paaride embrüo testimine on arenenud nii kaugele, et saame praegu välja selgitada kõige kõrgema arengupotentsiaaliga embrüod, millel ei ole haigust põhjustavat muutust. Kui näiteks kaheksast embrüost on terve vaid üks, on meie ülesanne see leida ning soovitada siirdamiseks just kõige elujõulisemat embrüot.“

“Eestis on viljatusravi väga selge riiklik prioriteet ning täpsemad meetodid peaksid olema meie kõigi huvides. Selle konkreetse kromosoomuuringu tegi kliinik koos laboriga enda vahenditega, kuid edaspidi peab testimise eest tasuma last sooviv paar. Nüüd on arutelu koht, et millistel juhtudel peaks see olema viljatusravi osa ja Haigekassa poolt kaetud,” kommenteeris uut olukorda Täppismeditsiini labori juhataja dr Kaarel Krjutškov.

Täppismeditsiini labor on Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse teenuslabor, mis pakub embrüo kromosoomanalüüse Eestis kohapeal. Praegu tehakse koostööd Pelgulinna Naistekliiniku viljatusravikeskusega ja erakliinikuga Fertility Nordic Clinic. Teiste Eesti kliinikutega on koostöö samuti peatselt algamas.