Jõulutäht ja teised pühadekaunistused võivad olla väiksele lapsele ohtlikud.Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 14. detsember 2018 08:59
Terviseameti mürgistusteabekeskus paneb lapsevanematele südamele, et pühadeks koju toodud taimed, kaunistused ja pürotehnika võivad olla väikelastele ohtlikud.

Mürgistusteabekeskuse juhi Mare Oderi sõnul tasub kriitilise pilguga üle vaadata kogu pühadeehteis kodu - lisaks uutele kaunistustele muudab saabuva aja ohtlikuks ka tõsisasi, et pühadeks ettevalmistamise tuhinas kipub lapsevanemate tähelepanu hajuma.

„Mitme asjaolu kokku langemisel võibki juhtuda, et pere pisipõnn saab kätte näiteks silmatorkava välimusega jõulu- või ratsuritähe või koralltomati ning otsustab sellest tüki hammustada,“ ütles Mare Oder. 

Jõulutäht ning ratsuritäht ehk amarüllis on aga taimed, mille mahl võib põhjustada inimesel limaskesta ärritust. Nahale sattunud taime mahl tuleb kindlasti veega maha pesta.

Samuti on mürgine koralltomat, mille hammustamise või neelamise korral võib mürgistuse algusele viidata oksendamine ja kõhuvalu.  Ka mõni eksootilisem jõulupuuks soetatud roheline põõsas või puuke võib lapse suhu sattudes tekitada seedehäireid. „Kindlasti tasub täiskasvanutel omale selgeks teha kõik kodus olevad taimed, sest telefoni teel me taime ohtlikkust määrata ei riski,“ ütles Oder.

Lisaks taimedele tasub ettevaatlik olla ka tuletikkude, paukherneste, patareide, magnetite, valguspulkade ja lumespreiga. Kui umbes 20 tuletiku pea neelamist, säraküünalde lutsutamist, küünalde, fooliumpaberi või jõuluehete maitsmist ei peeta ohtlikuks, siis patareides leiduv energia võib põhjustada limaskesta põletust juba esimese 2 tunni jooksul.

Alla neelatud nööp-patareid võivad aga söögitorru kinni jääda. Patareisid leidub peale elektroonikaseadmete ka laulvates ja vilkuvates õnnitluskaartides, lambikestes, vilkuvate kaunistustega peavõrudes ning muudes kaunistustes ja ehetes.

Üksiku magneti allaneelamine pole ohtlik, ent tulenevalt magnetite kokkutõmbumisest läbi sooleseinte võib mitme magneti järjestikune sattumine soolestikku põhjustada tervisemuresid.

Ligi pooled mürgistusteabekeskuse infoliini 16662 kõnedest puudutavad kuni 3-aastaste lastega juhtunud õnnetusi, enamik väikelaste mürgistusõnnetusi leiab aset kodus.

Mürgistusteabekeskuse infoliinile saab helistada ööpäev ringi mistahes äsja juhtunud mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral. Kõne on tavatariifiga ning anonüümne. Infoliinil 16662 töötavad pikaajalise erakorralise meditsiini kogemusega spetsialistid, kes oskavad mürgistuse puhul leida kiiresti kõige sobivama tegutsemisskeemi.