Lapsed

EPP PETRONE: paljud ei maga piisavalt, ajud on koristamata 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 14. detsember 2018 15:30
"Minu meelest on stressis lapsele kõige parem rohi üheks päevaks koolist koju magama ja välja hingama jääda, ilma igasuguste vidinateta muidugi," arvab kolme lapse ema Epp Petrone.Foto: Stanislav Moshkov
"See, kuidas leida ühelt poolt sisemise rahu ning teisalt elevuse ja inspiratsiooni tasakaal, on praeguse aja laste ja lastevanemate jaoks kõige keerulisem küsimus," mõtiskleb kirjanik ja kirjastaja Epp Petrone laste lugemisest ja nutiseadmete maailmast.

Kuidas seda tasakaalu leida? "Mulle meenub, kuidas Viljandi Waldorf­kooli raudvara Sulev Ojap ütles aastaid tagasi selle kohta: lapsel – ja üldse inimesel – on vaja sisse hingata ja välja hingata," räägib Epp Petrone Õpetajate Lehes.

Samal teemal

"Sissehingamine on teadmised, emotsioonid: neid võib pakkuda lugemine, telekavaatamine, reisimine. Aga pärast seda on vaja välja hingata, on vaja rahulikke eluhetki, mille jooksul ei tohiks võtta vastu uusi stiimuleid. Sissehingamisega meil probleemi pole, lapsi pannakse paljudesse huviringidesse, pered reisivad tihti, põhjendusega, et see arendab last. Aga millal on meil ja meie lastel väljahingamise aeg? Mulle tundub, et areng saab toimuda ainult siis, kui see ring on koos ja tervik. Siis tekib silmaring.

Ja veel on oluline magada. Paljud lapsed ja täiskasvanud ei maga piisavalt, ajud on koristamata. Minu meelest on stressis lapsele kõige parem rohi üheks päevaks koolist koju magama ja välja hingama jääda, ilma igasuguste vidinateta muidugi."

Refereeritud artikli täistekst on Õpetajate Lehes