Uudised

Grippi haigestunute arv arv kolmekordistus nädalaga 

Toimetas Triinu Laan, 19. detsember 2018, 17:15
Foto: Erki Pärnaku
Eelmisel nädalal vajas ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide abi 3150 inimest, neist 48 protsenti olid lapsed. Ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestunute arv püsib stabiilsel tasemel, kuid  oluliselt on hakanud kasvama grippi haigestunute arv.

„Kuigi me hindame grippi haigestumise intensiivsust veel madalaks, tuleb tunnistada, et haigestumus on tõusutrendil,“ ütles terviseameti gripispetsialist Olga Sadikova. „Selle kinnituseks on viimasel nädalal kolmekordistunud grippi haigestunute arv.“

Samal teemal

Etioloogiline struktuur on muutunud mitmekesisemaks. Kõikidest positiivse kinnituse saanud proovidest moodustasid ligi 34% gripiviirused. Ülejäänud juhtudel oli haigestumine seotud muude respiratoorseid viirusnakkusi põhjustavate tekitajatega.

Laboratoorselt kinnitati nädala jooksul 24 gripiviirust. Hooaja algusest täpsemalt uuritud gripiviiruste puhul võib öelda, et ringluses on praegu  A gripiviirused, peamiselt gripiviirus A(H1N1)pdm09 ehk seagripp, mille kõrval on tuvastatud tagasihoidlikumalt A-gripiviirust (H3N2).

Kõige rohkem on kasvanud haigestumus laste hulgas, mis on Sadikova sõnul hooaja algusele iseloomulik. Haigestumus laste  seas kasvas 50 protsenti. Laboratoorselt kinnitatud gripijuhtudest üle 50 protsenti moodustasid haigusjuhud kuni 15-aastaste laste hulgas. Lapsed põevad grippi üldjuhul kergemalt. Vanemealiste patsientide haigestumine grippi on sageli seotud haigestunud laste eest hoolitsemise või nendega koosviibimisega.

Hooaja algusest on gripi tõttu hospitaliseeritud 10 patsienti, neist 8 vanusrühmas 0-14 ning 2 vanemaealiste vanusrühmas.

Paljudel juhtudel põetakse gripp läbi kergelt, väikese palaviku ja eriliste sümptomiteta. Püstijalu grippi põdev inimene võib aga levitada viirust riskirühmadele, kelle jaoks grippi haigestumine võib kujuneda eluohtlikuks. Seepärast ei tasuks gripihooajal gripilaadsete nähtude või isegi ainult mõnede haigustunnuste nagu köha, kurguvalu või nohu korral külastada haiglaravil olevaid lähedasi, peresid, kus kasvavad väikesed lapsed või elavad kroonilisi haigusi põdevad ja vanemaealised inimesed.

Isegi kergete haigustunnuste ilmnemisel tuleks vältida rahvarohkeid kohti ja hoida tervetega vähemalt meetrist distantsi. Aevastades või köhides katke suu taskuräti või selle puudumisel varrukaga. Haigena püsige kodus.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee