Keha

IDEAALSED BAKTERIPESAD: 7 igapäevast eset, mida peaksid sageli küürima (7)

Ohtuleht.ee, 5. september 2020 14:00
Telefon on bakteritele ideaalne kasvulava.Foto: Vida Press
Sa kardad pisikuid ja pesed seetõttu paaniliselt käsi ning küürid tualetti. Kuid sellest ei piisa. Neid seitset igapäevast eset tuleks oma tervise nimel samuti regulaarselt puhastada.

Padi. Oled ärganud kinnise nina või kerge peavaluga? Suurbritannias läbi viidud uuring leidis nii uutelt kui vanadelt patjadelt astmat tekitavaid baktereid ning erinevaid mikroskoopilisi satikaid nagu lesti, hallitusseeni ja ka surnud naharakke. Seejuures oli neid rohkem sünteetilistes patjades.

Igatahes peaks patju regulaarselt allergeenide eemaldamiseks puhastama kas keemilises puhastuses või neid pestes, hooldusjuhised leiad padja külge kinnitatud sildilt.

Hambahari. 27% hambaharjadest on saastunud kolibakteriga. Teadlased ongi tegelikult veendunud, et tops, kus sa hoiad oma hambaharja, on ilmselt vannitoa räpaseim koht.

Hambaharja puhastamiseks pese seda paar korda nädalas sooja seebiveega või nõudepesumasinas.

Kohvimasina veepaak. Kohvikannu ja filtrihoidjat puhastad sa regulaarselt, kuid millal sa viimati desinfitseerisid, nagu kasutusjuhend ette näeb, ka veepaaki? Uuringu järgi leiti poolte kohvimasinate veepaakidest hallitus- või pärmseeni.

Kohvimasina veepaagi puhastamiseks järgi tootja juhiseid, enamik neist soovitab abivahendina kasutada äädikat.

Võtmed kubisevad mikroobidest, ühe Inglismaal läbi viidud uuringu kohaselt sisaldab üks võtmekimp viis korda rohkem haigust põhjustavaid baktereid kui keskmine avalik WC-pott.

Võtmete puhastamiseks puhasta neid niiskete salvrättidega.

Telefon käib sinuga kõikjal kaasas ning on sooja keskkonna tõttu bakteritele ideaalne kasvulava, tõmmates pisikuid kõikjalt magnetina ligi.

Kingapaeltel ja jalatsitel on Arizona ülikooli uuringu kohaselt sadu miljoneid mikroorganisme, seda on samapalju kui umbes tuhandel WC-potil. See pole ka ime, sest maapinna lähedal koguvad paelad endasse kogu mustuse ja sopa.

Kingapaelte puhastamiseks pese neid sooja seebiveega või pesumasinas. Viimasel puhul pane paelad padjapüüri või pesukoti sisse, sest muidu võivad need end ümber masina trumli mässida.

Rahakott. Rahakottki on inimesega kõikjal kaasas ning kipub sageli ka maha kukkuma. Uuringu järgi on keskmine rahakott mustem kui mõne büroo tualett.

Rahakoti puhastamiseks kasuta samuti niiskeid salvrätte või seebivett.

Allikas: Shape

Samal teemal

27.06.2021
AJAB JOOMA JA TEKITAB ALLERGIAT: 7 võimalust, kuidas mees teeb naise haigeks
30.04.2021
KAS SUL ON JUBA KOER? Nii mõjutab koer südametervist ja isegi eluiga
29.03.2021
KAS VALIDA KUUM VÕI KÜLM DUŠŠ? 5 põhjust, miks peaksid kindlasti eelistama jahedamat vett
22.01.2021
KUMB ON ÕIGE? Kas duši all peaks käima hommikul või õhtul?