Meeled

PIKKADE PÜHADE PAHUPOOL: alkohol kruvib pinged üles ja viib ränkade tülideni (3)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 21. detsember 2018 15:24
Vägivald ei tähenda ainult sinikaid ja vorpe, vaid see on ka alandamine ja mõnitamine.Foto: Vida Press
Jõulud võivad tähendada ka hirmu ja ahistuse aega. Soomes töötav Nollalinja ehk nõuandeliin lähivägivalla ohvitele juba teab, et detsembris ja jaanuaris on liinid kuumad.

Jõuluajal on kõigil suured ootused ja tunded on tugevad: kõik peaksid justkui pidutsema õnneliku perena, aga tegelikkus on vahel hoopis vastupidine. Eriti palju kõnesid Nollalinjale tehakse just pühade ajal, kirjutab Ilona. Juba praegu on ka Soome suurte linnade ja pealinna ümbruse turvakodud üsna täis.

Alkoholi kulub pühade ajal ohtralt ja pinge hakkab vaikselt üles kruvima.  Lähivägivalla ohver sageli juba teab, mis hakkab juhtuma.  Suur osa helistajatest pole vägivallast rääkinud kellelegi, kuigi vahel on see kestnud juba aastaid.

Vägivald ei tähenda vaid vorpe ja sinikaid, kuigi seda on inimestel kergem mõista. Vägivald võib olla ka vaimne - alandamine ja mõnitamine. Vägivald jätab ohvrile alati jälje, see hävitab eneseusu ja -hinnangu. 

Ohver võib hakata mõtlema, nagu ta oleks selle ise esile kutsunud või ära teeninud. Kuid meil kõigil on õigus ennast hästi tunda.

Enamik Nollalinjale helistajatest on naised, aga on ka mehi ja isegi paare, kes mõistavad, et nad vajavad abi. Nollalinja annab nõu, kuidas sellest olukorrast pääseda ja kuidas tegutseda. 

Kui abi on vaja kohe, tuleb helistada numbrile 112.

1492 pakub Eestis ööpäev ringi abi

Eestis saab abi tugitelefonilt 1492 - see on ööpäev ringi töötav liin, mis pakub abi füüsilist, vaimset, majanduslikku ja/või seksuaalset vägivalda kogenud naistele.

Sinna võivad helistada need, kes tunnevad, et tahavad oma probleemist rääkida ja leida olukorrast väljapääsu, kes otsivad kaitset vägivalla eest, kuid ei tea kuhu ja kelle poole pöörduda. Koos spetsialistidega saab analüüsida võimalikke variante oma vägivaldse lähisuhte lõpetamiseks.

Tugitelefonile helistamine on kõigis sidevõrkudes tasuta.

Samal teemal

28.02.2021
Kas sõpradega juba suhtlesid? Nii mõjub see mõlema tervisele
25.09.2020
SÄRAV, AGA KURI: kas psühhopaate on rohkem kui ealeski varem?
23.12.2018
PEREARST: eestlaste traditsiooniline laud ei ole ebatervislik, aga süüa tuleb mõistlikult
21.12.2018
EMO ARST RAKETTIDEST: „Uskuge, uude aastasse on palju mõnusam minna kahe, mitte ühe silmaga.“