Kaalu, kas peaksid varuma vahendeid, mis leevendavad ülesöömist ja -joomist. Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 28. detsember 2018 15:48
Ees on aastavahetuspeod ja paljud sõidavad ka maale. Apotheka apteeker Kerli Valge soovitab mitte liialdada peosöökide ja -jookidega ning vaadata üle, kas kõik vajalik on koduapteegis olemas.

Ülesöömine

Väga lihtne on öelda, et pea piiri ja ära söö rohkem, kui su keha heaks hindab, kuid pidusöökidel kipume ikka liialdama. Seepärast võime tunda end väsinult ning halvasti.

Mitmed uuringud on tõestanud, et ka vähene päevavalgus muudab meid näljasemaks ning paneb toitu kiiremini sööma. Oma osa on temperatuuril – mida madalamale langevad pügalad, seda enam kaloreid meie keha toimetulekuks nõuab. Seepärast võimegi tihti kuulda lauset: “Sellise ilmaga ei tahakski muud, kui vaid süüa ning magada”.

Kuidas siis vältida nigelat enesetunnet? Enne pidusööki tasub päeva jooksul võtta kerge eine, vale on end näljutada hea ja parema ootuses. Ülesöömise vastu kaitseb toidu korralik närimine ning aeglane söömine - see aitab ajju viia signaali, et rohkem pole vaja.

Seedimine

Seedimisele aitavad kaasa mitmed söögilaual leiduvad lisandid, näiteks sinep, mädarõigas ning astelpajutooted. Kuid abi on ka seedimist soodustavatest vahenditest (nt Salus Floradix Intestcare või Silvaslim Colon Clean) või kõhupuhitust leevendavatest preparaatidest (nt Espumisan Easy suus lahustuvad graanulid, Nogasin kapslid). Head teeb mõõdukas liikumine.

Pohmell

Peolised sageli hädas ka alkoholiga. Kindlasti soovitan pidada alkoholiga piiri ja juua palju vett, et taastada organismis vedeliku tasakaal. Pohmelli leevenduseks võib võtta vees lahustuvat atsetüülsalitsüülhapet koos C-vitamiiniga.

Viirushaigused

Kindlasti peaksid koduapteegi üle kontrollima väikelaste vanemad. Palavik, köha ja nohu ei hüüa tulles, nii et kindlasti võiksid olla kodus palavikualandajad ja valuvaigistid, aga ka nohu ja köha leevendavad vahendid, kõhuviiruse korral kasutamiseks probiootikumid ja spetsiaalsed käsimüügiravimid, esmaabiks külmakott, põletuse korral kasutatav geel, plaastreid ja sidemeid ning muidugi ka antiseptiline vahend.

On hea, kui sellised asjad oleks alati käepärast ka täiskasvanutel, et tervisemure korral saaks kiirelt tegutseda. Krooniliste haigustega inimesed peaksid kindlasti jälgima, et neil oleksid käepärast kõik arsti väljakirjutatud ravimid.