Hea nõu

PÄÄSTA END POHMELLIST! Need tänased võtted hoiavad ära homse kassiahastuse! (18)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 17. mai 2019, 19:00
Enne joomist tuleb kõht kindlasti täis süüa. Toit aitab alkoholi imendumist aeglustada ja seeläbi toimet vähendadaFoto: Vida Press
Et saaksid pidu täiel rinnal nautida, tasub juba enne mõelda, kuidas vältida peojärgse hommiku pohmelust.

Tõnismäe Südameapteegi proviisor-juhataja Külli Teder annab nõu, milliste võtetega pidudele vastu minna ja mis toob leevendust, kui pohmell siiski ründab.

Alkohol suurendab uriinieritust ja põhjustab organismis vedelikupuudust. Alkoholi lagundades kulutab organism ka enda vitamiini- ja mineraalivarusid ning langetab veresuhkrutaset. Sageli kaasneb vitamiinide, mineraalide ja vedelikukaotusega pohmelus ehk üldine halb enesetunne, peapööritus ja -valu, väsimus, masendus  ja teised kassiahastuse tunnused. “Pohmelli sümptomid ilmnevad siis, kui alkoholisisaldus veres hakkab langema nullilähedale,” selgitab Teder.

Foto: Pexels

Pohmelli saab ennetada

Pohmellivastast imerohtu pole olemas. Selle vältimiseks on kõige parem alkoholi üldse mitte juua. Aga kui otsustad siiski juua, tasub järgida mõningaid nõuandeid, et kassiahastust ennetada.

Enne joomist tuleb kõht kindlasti täis süüa. Proviisori sõnul aitab toit alkoholi imendumist aeglustada ja seeläbi toimet vähendada. Nii jääb ka vähem purju.

Foto: Pexels

Mida vähem juua, seda väiksem on pohmellivõimalus. Alkoholi tuleks juua mõõdukas tempos ning hoiduda segiläbi joomisest. “Kui juua erinevaid jooke segamini, siis on pohmelli tekkimine tõenäolisem,” ütleb Teder. Tumedamat värvi alkoholid, nagu liköör, brändi ja punavein põhjustavad üldjuhul enam pohmelust kui heledad joogid. „Samuti on teada, et gaasilised joogid mõjuvad tugevamalt. Seega võib tugeva pohmelli saada ka vahuveinist,“ hoiatab Teder.

Foto: Pexels

Proviisor soovitab kindlasti juua alkoholi vahele piisavas koguses vett. „See aitab alkoholist tingitud vedelikukaotuse ja januga toime tulla ning alkoholiga ülepingutamist ära hoida.“

Foto: Pexels

Kui pohmell juba ründab

Juhul kui unustasid pohmelust ennetada, ei jää muud üle kui võtta appi halva enesetunde leevendamise võtted. Proviisor Külli Teder soovitab juua palju vett ka peojärgsel hommikul. „Kohe pärast ärkamist tuleks juua vähemalt klaas vett ja jätkata nii iga tunni järel. Lõpuks on toibumine seda kiirem, mida kiiremini alkohol verest kaob.“

Pohmellivastast imerohtu pole olemas.Foto: Vida Press

Peavalu vastu aitavad tavalised valuvaigistid, nagu atsetüülsalitsüülhape (rahvasuus tuntud kui aspiriin), paratsetamool ja ibuprofeen, kuid pärast alkoholi tarvitamist palub Teder nende võtmisega ettevaatlik olla. „Need võivad  ärritada juba eelnevalt alkoholi poolt ärritatud seedetrakti.“

Väsinud organismi aitavad turgutada ja alkoholi jääknähte kõrvaldada pohmellivastaseid kapslid. „Kapslite koostisosad tagavad nende ainete olemasolu, mille süntees on alkoholi tarvitades häiritud või imendumine raskendatud.“

Pohmelli korral on head ka rohkelt kaaliumi sisaldavad toiduained, näiteks  nagu banaan ja kiivi. Alkohol rikub ka unekvaliteeti, seega on taastumiseks vaja ka rohkelt magada.

Foto: Pexels

Samal teemal

18. september 2019, 19:00
JOOD AINA TIHEDAMINI? Kui sinuga on juhtunud need kolm asja, võid olla juba sõltlane
26. august 2019, 06:00
PISS HAISEB IMELIKULT? Need on 6 kõige tavalisemat põhjust
20. august 2019, 11:00
KODUNE POHMELLIABI: 8 toitu, mis aitavad paremini kui aspiriin
16. august 2019, 18:00
KUI PALJU PEAB JOOMA MAKSATSIRROOSIKS? Haigus on tõenäoline, kui elu jooksul juua selline kogus alkoholi

18 KOMMENTAARI

m
munk ( μοναχός ) 19. mai 2019, 19:49
Maarohtudega puhas metsakohin kõrvetab külmatõve kontidest välja ning peavalu ei tekita, kui õigesti valmistad ja tarvitad.
h
hiiuvana 19. mai 2019, 06:51
joomine on suur kunst. Kui aga ikka pohmaks, on tuleb hommikul kohe paarsada grammi hinge alla panna ja puid lõhkuma. Pomakas kaudunud nigu nihti.
Loe kõiki (18)