Keha

TEE OMA ELU LIHTSAMAKS! Need kasulikud äpid aitavad kaalu langetada ja rohkem liikuda  (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 8. september 2019 12:00
Äpid aitavad koostada nii toitumis- kui trennikavasid. Foto: Vida Press
Hea vormi ja parema enesetunde võti on õige ja vaheldusrikas toit ning piisav kehaline aktiivsus. Siin on mõned lihtsad äpid, mis teevad tervislike eluviiside järgimise palju lihtsamaks.

Kuigi enamikel äppidel on ka suuremate võimalustega tasuline versiooni, valis Euronicsi projektijuht Meelis Väljamäe need, kus on ka tasuta kasutamiseks asjalikud ja kasulikud funktsioonid.

Samal teemal

TOITUMINE KONTROLLI ALLA!

 MyFitnessPal

Suurima kasutajaskonnaga toitumis- ja trennipäevik, millel on väga suur toiduainete ja valmistoitude andmebaas. Koostööd tehakse paljude suurte toidutööstustega, mis tagab nende andmete õigsuse. Siiski on enamik eksootilisemaid tooteid (nagu ka Eestis toiduained) kasutajate sisestatud, mistõttu tasub nende kasutamisel olla tähelepanelik ning andmed üle kontrollida. Mugav ribakoodiskänner võimaldab „logida” oma toitu otse pakendilt. Eesmärgiks saab seada nii kehakaalu vähendamise, säilitamise kui ka suurendamise. Lihtne automaatne päevase kalorikoguse määramine teeb selle äpi kasutamise väga mugavaks. MyFitnessPalil on ka väga hea tugi eri tootjate teenustele ja seadmetele. Nii oskab teenus vahetada andmeid enamiku tuntud tootjate spordikellade ja aktiivsusmonitoridega.

Lose It

See värvika ja mängulise disainiga äpp on MyFitnessPali suurim konkurent. Toiduainete andmebaas on küll väiksem ja sisaldab vähem väiksemate riikide toodangut. Põnev eristuv omadus on toidu tuvastamine kaamera abil – tee pilt ja äpp üritab arvata, mis su taldrikul on. Samuti saab toitu valida eelmääratud kategooriatest – nii on lihtne sisestada ka neid, mida otsinguga kohe leida ei õnnestunud. Miinusteks on toetatud sporditeenuste väga tagasihoidlik valik ning tagasihoidlikuma valikuga andmebaas. Nagu nimest aimu saab, ei võimalda Lose It koostada toidukava kaalu tõstmiseks või lihasmassi suurendamiseks – valida saab vaid kaalu hoidmise või langetamise vahel.

PERSONAALTREENER TASKUS

Jefit

Põhjusega parimate trenniäppide hulka kuuluva miljonite kasutajatega Jefiti andmebaasis on üle 1300 harjutuse nii masinate, vabaraskuste kui ka keharaskusega treenimiseks. Kõikidest harjutustest saab koostada ise treeningkava või valida  lugematust hulgast äpi poolt pakutavast. Trennikavad jagunevad Jefiti loodud, profisportlaste koostatud ning kasutajate lisatud kavadeks. Kõikidel harjutustel on ka põhjalik kirjeldus ning selgitavad pildid. Tasulises versioonis on ka harjutuste videod. Tulemuste täpsem analüüs on küll tasuline teenus, kuid siin tuleb appi Jefiti motiveeriv mängulisus. Aktiivsete treeningute logimisega kogud punkte, mille eest saad lunastada tasulise konto võimalusi mõneks ajaks tasuta.

See lihtne, aga ülimalt efektiivne programm tõestab, et trenn ei pea olema keeruline ega aeganõudev. Kolm harjutust kolm korda nädalas ja vaid 45 minutit korraga – selliseks treeninguks leiab aja igaüks ning see mahub isegi pikema lõunapausi sisse. Programm koosneb viiest  harjutusest, millest igal trennipäeval tehakse kolm. Programm algab nullist ehk väga väikestest raskustest, mis võivad alguses tunduda lausa naeruväärselt kergena. Selle eesmärk on aga õpetada kasutajale õiget tehnikat ja liikuda kiiresti parema tulemuse suunas. 5x5 programmi eesmärk on suurendada raskusi väikese, kuid kindla sammu võrra. Äpp juhendab raskusastmele vastavate puhkepauside pidamisel ning iga harjutuse kohta on põhjalikud õpetused.

Wahoo 7 Minute Workout
Legendaarne ja väga lihtne 7-minutiline keharaskusega harjutuste programm on lihtsaim viis teha trenni ükskõik kus. Loomulikult ei piisa seitsmest minutist tõsiseks trenniks, aga kui korrata sama seeriat kolm-neli korda, saab kätte korraliku koormuse. Programmis on 12 harjutust, mida tuleb sooritada 30 sekundi jooksul. Äpist leiad ka iga harjutuse põhjalikud videotutvustused. 

LIIGU VÄRSKES ÕHUS!

Under Armour Connected Fitness

Hinnatud spordiriietuse tootja Under Armor tegi mõne aasta eest hüppe digimaailma ning ostis mitu populaarset spordi- ja terviseäppi, sh MyFitnessPali, Endomondo ja MapMyFitnessi. Under Armour on siiski lubanud äpitootjatel vabalt edasi tegutseda, ühinemise tulemused on tunda aga ühendatud kontode ja tulemuste jagamisena. Seepärast on nt Endomondol ja MapMyFitnessil hulk kattuvaid omadusi, kuid mõlemal on omad eelised. Endomondo tugevus on lai valik toetatud trenniviise, nt saab seda kasutada jõusaalis. MapMyFitnessi eriline omadus on aga „rajad” ehk asukohapõhised segmendid, mille läbimise kiiruses saavad kasutajad võistelda. Under Armour on loonud ka äpi UA Record, mis koondab eri äppide kogutud andmed ja tulemused ühte selgelt jälgitavasse liidesesse ning pakub nende sünkroniseerimist eri  teenustega. UA Connected Fitness on eriti kasulik Samsungi nutikella või aktiivsusmonitori omanikele. Nimelt on UA äpid saadavad Samsungi seadmetel ning nende pakutavad võimalused on märgatavalt paremad kui Samsung enda pakutavad.

Runkeeper

Olles mõeldud ennekõike jooksjatele – nii algajatele kui ka kogenud jooksuproffidele –, aitab Runkeeper parandada vormi ja purustada rekordeid. Runkeeper on lihtne, kuid põhjalik jooksutreener, mis aitab sul paremini täita oma eesmärki, olgu selleks su esimene viiekilomeetrine ring või hoopis maratoniks valmistumine. Suur valik eri raskuse ja distantsiga eelseadistatud treeninguid on eriti kasulikud just algajatele, kuid on ka suurepäraseks abiks näiteks vigastusest taastumisel või kergeks võistlusjärgseks vähendatud koormusega treeninguks.
Runkeeper on eriti armastatud Apple Watchi kasutajate hulgas, kellest paljud peavad just seda konkurentsitult parimaks Apple’i nutikellale loodud spordiäpiks.

Sportimisse sotsiaalse mängulisuse toonud ja igaühele võistlusmomendi pakkumise täiesti uuele tasemele viinud Strava on kiirelt kujunenud legendiks. Strava lubab nüüd valida paljude spordialade hulgast, kuid äpi põhirõhk on alati olnud rattasõidul ja jooksmisel. Stravat eristab teistest spordiäppidest just segmentide funktsioon. Need on kasutajate poolt ning asukoha ja populaarsuse järgi valitavad rajad, mille läbimises saad teistega võistelda. Strava parimad omadused eeldavad kasutajalt oma asukohainfo jagamist Strava kogukonnaga. 

Et Straval on asukoha jagamine oluline põhiomadus, pööratakse sellele erilist tähelepanu.  Starva ühildub väga paljude spordikellade ja rattakompuutritega, nii pole tulemuse salvestamiseks  tarvis akut kulutavat äppi telefonis aktiivsena hoida. Strava sobib eriti hästi neile, kes soovivad kõiges võistelda ja kellele meeldib oma sportlike saavutustega hoobelda.