Keha

6 põhjust, miks su jalad on tihti tuimad ja kihelevad (2)

Toimetas Aare Kartau, 14. jaanuar 2019 17:30
Foto: Pixabay
Kui sa tunned, et su jalad on surnud olekus, mis pole põhjustatud pikalt veidras poosis istumisest, võib sul olla alust muretsemiseks, kirjutab Men’s Health. Mis võib olla aga sellise seisundi põhjuseks?

1. Sinu jalanõud on liiga tihedalt jalas

2. Sinu suure varba kõrval on luine „muna“

Liigese luine deformatsioon võib põhjustada mitmeid probleeme. See tekib, kui sinu suur varvas pressib teiste varvaste vastu, mis omakorda annab liigselt koormust teisele varbale ja viib närvide kokkusurumiseni. Laiemate või ortopeediliste jalatsite kandmine võib aidata, kuid kui ikka tunned jalas „nõelu“, siis oleks mõistlik ortopeedi vastuvõtule minna.

3. Sul on probleeme lülisamba vahekettaga

See probleem puudutab eelkõige jõutõstjaid ja sportlaseid, kes on hiljuti trenniga liialdanud. Kui sa tunned tugevat alaseljavalu ja nõrkust jalgades, võib tegu olla just lülisamba vaheketta vigastusega. Sel puhul tuleks kindlasti pöörduda arsti poole.

4. Sa oled oma närve ärritanud

Tuimus ja äkiline valu ühes või kahes varbas (enamasti kolmandas ja neljandas), võib olla põhjustatud neuroomi ehk krooniliselt traumeeritud närvi poolt. Selle tekkimise põhjus võib olla jooksmine või tihedalt jalas olevad saapad. Taaskord võivad pakkuda leevendust laiemad jalanõud. Dr. Vulcano soovitab jätkuva valu korral arsti poole pöörduda, kuna halvimal juhul võid vajada kirurgilist lahendust.

5. Sul on närvikahjustus

Neuropaatia ehk krooniline närvikahjustus on tavapärane tüsistus, mis võib kaasneda teiste terviseprobleemidega, näiteks diabeedi, alkoholismi või isegi keemiaraviga. Esmalt tuleb teada saada, mis närvikahjustust põhjustab, kuid ka visiit eksperdi juurde võib olla vajalik. Neuropaatia puhul võiks igapäevaselt jälgida jalgade seisukorda ning kontrollida, et poleks haavandeid.

6. Sul on tarsaaltunneli sündroom (TTS)

Kui närv on tarsaaltunnelis (tühimik jalas, pahkluu sees) kokku surutud, võivad tekkida kanna- ja jalakaare valud. Sellele võib järgneda ka tuimus ja kihelev tunne jalgades. TTS pole küll eriti levinud, kuid seda võivad põhjustada halvasti sobivad jalanõud, trauma või alakeha paistetus. Selle vastu võivad abiks olla spetsiaalsed jalakaare toed ja sääremarja venitused.