Hea nõu

MAKSAHAIGUS EI ANNA KOHE TUNDA: need kuus märki viitavad, et su maks ei tööta korralikult (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 27. juuni 2019, 07:00
Maksahaiguste tüüpilised tunnused võivad olla liigesevalud, iiveldus, oksendamine, krooniline väsimus ja isutus.Foto: Vida Press
Maks on väga eriline organ, mis kaitseb organismi kahjulike mõjude eest, kuid ebatervislik eluviis ja söömine võivad maksa üle koormata.

Südameapteegi proviisor-toitumisnõustaja Olesja Kuznetsova toob välja, milliseid märke tähele panna, kui maksa tervis on halb.

Mis kahjustab maksa?

Maksahaigused võivad olla päritavad, neid põhjustavad viirused ja ebatervislikud harjumused. Maksale ei meeldi vähene liikumine ning tugevalt töödeldud suure rasva-, suhkru- ja soolasisaldusega toidud. Maksa kahjustab ka liialdamine alkoholi ja  muude stimulantidega. Maksa kahjustavad ained võivad organismi sattuda ka saastunud õhu kaudu, samuti kahjustab maksa valgu- ja vitamiinipuudus. 

Foto: Pexels

Haige maksa tunnused

Enamik maksahaigusi algab ja kulgeb aastaid ilma sümptomiteta, ka maksatsirroos võib areneda inimesele märkamata, kuid on märke, mis võivad viidata haigele maksale. 

1. Nahk ja silmad tõmbuvad kollakaks

Vanade vererakkude lagundamisel tekib kollakas bilirubin, mille terve maks organismis hävitab, kuid haige maksa korral pääseb see vereringesse. Ka hele väljaheide ja tume uriin sisaldavad rohkelt bilirubiini.

2. Sügelev nahk

Tavaliselt ei võeta nahasügelust tõsiselt, kui nahal pole löövet. Naha võib sügelema panna  maksakahjustuse tõttu vereringesse sattunud ja naha alla kogunenud sapp.

Kui söögiisu kaob ja väsimus ei lähe üle, tasub ka maksa kontrollida. Foto: Vida Press

3. Ämblikulaadsed kapillaarid (angioomid)

Neid põhjustab kõrge östrogeenitase, mis viitab, et maks ei tööta korralikult.

4. Pigmendilaigud näol

Kui maks on aeglane ega tööta nii nagu vaja, võivad näole tekkida pruunid pigmendilaigud. Ka seda põhjustab vere kõrge östrogeenitase.

5. Verevalumid ja verejooksud

Kui ka kergemate vigastustega tekivad tugevad verevalumid või verejooks, võib see olla samuti märk kahjustunud maksast, mis ei suuda toota piisavalt  verehüübimiseks vajalikke valke.

6. Krooniline väsimus ja söögiisu kadumine

Maksahaiguste tüüpilised tunnused võivad olla liigesevalud, iiveldus, oksendamine, krooniline väsimus ja isutus.

Kui sul on mõni neist tunnustest, tasub maksa kontrollida. “Kui maksahaigusi ei ravita, viib see maksakahjustuseni, tsirroosini (maksarakud kärbuvad ning asenduvad sidekoega) ja harvadel juhtudel maksavähini,” hoiatab meditsiinilabori SYNLAB laboriarst Irina Utenko. “Ägedatest maksahaigustest kõige sagedasemad on viiruslikud hepatiidid, mida on teada vähemalt viis alatüüpi: A-, B-, C-, D- ja E-hepatiit. Neid kõiki on võimalik diagnoosida vereanalüüsi alusel Eesti meditsiinilaborites.”

Samal teemal

10. jaanuar 2020, 19:00
KAS JOOMINE LÕHUB SU SUHTEID? 10 ohumärki, et elu tüürib tõesti kriisi poole
3. jaanuar 2020, 07:00
HOOLI OMA MAKSAST! 6 elulist valikut, mille eest maks on tänulik
20. detsember 2019, 18:30
KAS JOOD LÕÕGASTUSEKS LIIGA PALJU? Vasta ausalt neile kuuele küsimusele
9. detsember 2019, 05:00
NII PÜSIB MAKS TERVE! Siin on 14 head (ja hävitavat) toitu maksale