Hea nõu

SÄÄSTA OMA MAKSA! 6 elulist valikut, mille eest maks on tänulik (7)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 21. detsember 2020 07:00
Kui hoidud stressist, hoiab see ka maksa. Foto: Vida Press
Maks on meie suurim siseorgan ja täidab üle poole tuhande eluliselt vajaliku ülesande. Ole kursis, kuidas oma maksa eest hoolt kanda!

Südameapteegi proviisor-toitumisnõustaja Olesja Kuznetsova soovitab maksa tervise eest hoolitseda sama palju kui südame tervisest. “Maks ongi meie teine süda ja tegelikult selle eest hoolitsemine väga lihtne”. Proviisor annab nõu, millele oma maksa hea tervise nimel tähelepanu pöörata. 

 1. Ära joo liiga palju alkoholi

 Alkohol kahjustab maksa seinu ja põhjustab selle paistetust, mis võib halvimal juhul muutuda surmavaks tsirroosiks.

 2. Söö tervislikult ja tee piisavalt trenni

Samal teemal

Sinu maks tänab sind, kui hoiad kontrolli all kaalu ja hoidud maksa rasvumisest. Üldine rasvumine võib põhjustada ka maksa rasvumist. Leia päevas vähemalt pool tundi liikumiseks, olgu selleks kas või tempokam jalutuskäik. Hoia menüü mitmekesine ja tervislik. Söö võimalikult vähe valmistoite ja suhkrut ning rohkem köögi- ja puuvilju. Teadlik toitumine ja regulaarne sportimine vähendab keharasva, mis omakorda turgutab maksa tervist.

 3. Ole ravimitega ettevaatlik

 Mõnedel ravimitel, näiteks neil, mis alandavad kolesterooli, võivad olla kõrvamõjud, mis tekitavad maksale probleeme. Ka valuvaigistid võivad kahjustada maksa, kui neid liiga palju võtta. Osad ravimid võivad kahjustada maksa siis, kui jood samal ajal ka alkoholi. Ja mõned on ohtlikud siis, kui neid kombineerida valede rohtudega. Räägi kindlasti arsti või apteekriga, kuidas on kõige turvalisem ravimeid võtta.

4. Vähenda stressi

Maksahaigus võib alguse saada stressist, kuna selle leevendamiseks pöördutakse sageli alkoholi, antidepressantide või neuroleptikumide poole. Nende liigtarvitamine rikub maksa. Stress meelitab ka rohkelt sööma. Lisaks vallandub stressi ajal adrenaliin, mille lõhustamine tähendab maksale lisatööd.

Meditsiinilabori SYNLABI laboriarsti Irina Utenko sõnul on ägedatest maksahaigustest kõige sagedasemad viiruslikud hepatiidid, mida tänapäeval on teada vähemalt viis alatüüpi: A-, B-, C-, D-, E-hepatiit. “Neid kõiki on võimalik diagnoosida vereanalüüsi alusel Eesti meditsiinilaborites."

6. Kaitse nahka

Mürgiste kemikaalide kasutamisel kanna kindaid, pikkade varrukatega riideid, mütsi ja maski. Vahel on abiks ka apteekides saadaval olevad maksa turgutavad tooted, mille toimeaineks on maksarakke taastavad essentsiaalsed fosfoloipiidid või silümariin.