Keha

OTSITAKSE SUPER-KAKADOONOREID! Väljaheide võib olla hea ravim (10)

Ohtuleht.ee, 25. jaanuar 2019 12:03
Käivad uuringud, mis teeb mõne inimese väljaheite eriti heaks tervendajaks.Foto: Vida Press
Teadlased arvavad, et mõne inimese kakas on nii hea bakterite kooslus, millega saab ravida raskeid soolehaigusi. Ühe inimese väljaheite siirdamine teisele ehk fekaaltransplantatsioon võib päästa elusid.

Claudia Campanella töötab ühes Suurbritannia ülikoolis, aga vabal ajal on ta kakadoonor, kirjutab BBC. Mõned tema sõbrad peavad seda natuke imelikuks ja vastikuks, kuid see ei morjenda noort naist. Ta tahab olla meditsiiniuuringutele kasulik.

Tema väljaheide, mis sisaldab n-ö häid baktereid, viiakse haige inimese soolestikku, et parandada selle tööd.  Claudia teab, et see on erakordselt kasulik.

Mis teeb tema väljaheite nii heaks? Teadlased usuvad, et mõnede inimeste kaka võib sisaldada ideaalset kokteili tervendavatest bakteritest, mis aitavad ravida soolehaigusi. See teeb neist super-kakadoonorid. Käivad uuringud, mis teeb mõne inimese väljaheite nii heaks.

Samal teemal

Meie soolestikus elab miljoneid baktereid. Iga inimese bakteritekooslus on unikaalne, pole olemas kaht ühesugust inimest.

Claudia märkis, et tahtis saada doonoriks seetõttu, et oli lugenud, et veganid on eriti head doonorikandidaadid. Teadlased väidavad, et pole tõendeid, nagu veganite kaka oleks parem kui teiste oma. 

Praegu kasutatakse fekaaltransplantatsiooni näiteks sellise ohtliku soolehaiguse raviks, mida põhjustab bakter  clostridium difficile. Raske kõhulahtisusega kulgev tõbi võib tekkida siis, kui antibiootikumid on hävitanud inimese enda head soolebakterid. Nõrga immuunsusega inimestele võib haigus olla isegi surmav. Kakasiirdamine aitab n-ö head bakterid taastada.

„Väga lihtne on olla doonor," ütleb Claudia.Ta paneb kodus värske väljaheite haigla antud anumasse ja teel tööle viib selle ära.