Keha

TEADLASED VÄIDAVAD: nüüd on teada, miks mõnel inimesel on nii kerge sale püsida! (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 5. juuni 2020 05:00
Mõni inimene on pärinud geenid, mis aitavad neil püsida saledana. Foto: Vida Press
Teadlased väidavad, et on avastanud saladuse, miks mõned inimesed on kõhnad, aga teised võtavad kergelt kaalus juurde.

Rahvusvaheline uurimisgrupp avastas geenid, mis aitavad mõista, miks mõni inimene on väga sale, vahendab BBC . Teadlased väidavad, et mõnel inimesel aitavad saledana püsida pigem päritud n-ö õnneliku kooslusega geenid kui dieet või elustiil.

Viimastel aastakümnetel on teadlased avastanud sadu geenimuudatusi, mis suurendavad riski, et inimene on ülekaaluline. Palju vähem on pööratud tähelepanu saledate inimeste geenidele.

Uuringus võrreldi 1600 terve kõhna inimese (kehamassiindeksiga alla 18) geene 2000 tugevalt ülekaalulise ja 10 400 normaalkaalulise inimese geenidega.

Uuring kinnitas, et tõsisel rasvumisel on sageli geneetiline taust ja need, kes on väga saledad, erinevad samuti geneetiliselt teistest inimestest.

Cambridge`i ülikooli teadur professor Sadaf Farooqi kutsub üles mitte arvustama inimesi nende kehakaalu pärast.

Tema arvates on inimesi väga kerge hukka mõista, kuid teadus näitab, et asjad on palju keerulisemad. Meil on oma kaalu üle palju vähem kontrolli, kui oleme harjunud mõtlema.

Teadlaste järgmine ülesanne on leida täpsed geenid, mis on seotud tervisliku saledusega, ja pikemaajalisem siht on välja selgitada, kuidas see teadmine aitaks luua uusi kaalulangetusstrateegiaid.

Samas on ülekaal tugevalt seotud ka elustiiliga, mis soodustab rasvumist – kaalu kergitavad istuv eluviis ja kalorikikkad toidud. Kokkuvõttes ütlevad teadlased, et ükskõik missugused geenid sul on, vanad head soovitused kehtivad ikka – vaja on liikuda ja tervislikult süüa.

Samal teemal

15.07.2021
HEAD JA PAHAD: 10 soolestiku lemmiktoitu, mis aitavad kaalust alla võtta. Nendest kuuest ainest aga loobu!
07.06.2021
SOOVID PEKIKÕHUST LAHTI SAADA? Söö rohkem neid viit toitu!
06.06.2021
LÄHED VÄLJA SÖÖMA? 9 nippi, kuidas teha tervislik ja figuurisõbralik valik
15.04.2021
KÕHT ON KOGU AEG TÜHI? Nende nippidega saad lahti piinavast söögiisust!