Ema ei jõua ära imestada, kuidas sai teine laps tema tütart mitu korda pureda. (Pilt on illustratiivne)Foto: Vida Press
Ohtuleht.ee 30. jaanuar 2019 15:55
Jyväskylä naine Jenny sai eile keset tööpäeva lastehoiust häiriva kõne – talle teatati, teine laps oli tema kümnekuust tütart kõvasti purenud.

Jäljed näitasid, et last oli hammustatud näol neljast kohast, seljal kahest kohast ning jalgadel ja pepul ühest kohast, kirjutab koledast juhtumist Ilta-Sanomat.

Emale öeldi, et lastehoiu töötaja oli lapsest umbes kolme meetri kaugusel ja pööras hetkeks selja. Sel ajal jõudis kaheaastane laps hammustada kümnekuust mitu korda. Isa viis tütre pärast vahejuhtumit koju. „Olin päris vihane, kui nägin, mis seisundis laps oli,“ ütles ema Ilta-Sanomatele.

Ema sõnul on vahejuhtum rikkunud usalduse lasteasutuse suhtes. Niikuinii on raske jätta nii väike laps teiste hoolde. Loodad ju, et keegi hoolitseb ta eest ja kaitseb kui vaja.

Hammustusjälgi näidati ka arstile, kes mainis, et nii palju hammustatud last tuleb harva ette.

Näol ja pepul on ka nahk katki. Tõenäoliselt ei jää hammustustest arme, kuid need võivad põletikku minna. Hammustuskohale soovitati määrida Bepantheni salvi ja arsti juurde paluti tagasi minna, kui peaks põletik tekkima.

Ema imestas algul, et kuidas saab lasteasutusse viia hammustavat last, aga hiljem kuulis, et selline käitumine võib kuuluda lapse arengu juurde. Ema ei taha süüdistada hammustajat, sest tegelikult on kannatajad mõlemad lapsed.

Jenny ütleb oma Facebooki-lehel, et on saanud palju tuge ja sõnumeid teistelt vanematelt, kes kirjutavad oma kogemustest. Sõnumeid on tulnud ka lasteasutuste töötajatelt, kes on tänanud, et ema tõi asja avalikuks.

Jennyle on sõnumites mainitud, et vanemad ei peaks selliste juhtumite korral vagusi püsima. See aitab avalikustada, et paljudes lasteaedades on ressursipuudus ja personal tunneb end ebakindlalt. Pere on palunud lasteasutuselt ka kirjalikku selgitust: kui palju töötajaid oli kohal ja kuidas selline asi sai juhtuda.

Ametnik, kes vastutab Jyväskyläs koolieelsete asutuste eest, kinnitab, et juhtunu ajal oli personali kohal nii palju, kui seadus näeb ette vastava laste arvu korral. 

Ametniku sõnul üritatakse selliseid juhtumeid ennetada ehk on olemas juhend, kuidas vastavas olukorras käituda ehk mida võib teha, mida mitte. Kuid lapsed on väledad ja kahjuks võib selliseid asju ette tulla ka siis, kui täiskasvanu on lähedal.