Hea nõu

VÄSIMUS EI LÄHE ÜLE? 6 keha märki, mis võivad viidata diabeedile (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 13. juuli 2021 07:00
Pideva väsimuse ja kurnatuse taga võib olla ka diabeet. Foto: Vida Press
Eesti Diabeediliidu hinnangul on Eestis ligikaudu 65 000 inimest, kes põevad 2. tüübi diabeeti. On murettekitav, et pea sama palju inimesi põeb diabeeti  enese teadmata või on neil eeldiabeet.

Diabeet on tõsine haigus, mis vajab pidevat ja igapäevast ravi, selgitab Apotheka proviisor Janika Tähnas. Kuigi diabeedi spekter on lai, mõistetakse selle all energia ainevahetuse häiret, mille korral on insuliini tootmine häiritud ning vere suhkrusisaldus seetõttu suurenenud. Diabeedist rääkides tuuakse enamasti välja selle kaks levinumat vormi.

Samal teemal

1. tüübi diabeet tekib, kui kõhunäärme insuliini tootvad rakud on hävinud või ei suuda enam insuliini toota. Sellele ennetavat ravi ei ole ning Eestis põeb seda vormi ligikaudu 10% diabeetikutest.

Ülejäänutele valmistab probleeme 2. tüübi diabeet, rahvakeeli suhkruhaigus, mille korral võib nii insuliini eritumine kui kudede reaktsioon sellele olla häiritud. Kui 1. tüübi diabeet on harilikult lapsepõlves või noorukieas algav päriliku eelsoodumusega haigus, siis 2. tüübi korral mängib olulist rolli elustiil, vanus ning füüsiline aktiivsus.

2. tüübi diabeedile eelneb peaaegu alati eeldiabeet ehk seisund, mille korral on veresuhkru tase küll normist veidi kõrgem, kuid organism suudab sellega toime tulla, ehkki insuliini tootvate rakkude aktiivsus võib olla vähenenud juba poole võrra. Seetõttu on oluline olla valvas erinevate sümptomite suhtes, mis annavad märku diabeediohust.

Pane tähele! Siin on kuus märki, mille korral tasub veresuhkru taset mõõta!

Sage urineerimine

Kui märkad, et oled hakanud senisest sagedamini tualetti külastama (ka öösiti), on aeg kontrolli minna. Just pideva urineerimise kaudu üritab keha toime tulla häiritud insuliinitootmise ning kõrgenenud suhkrutasemega veres.

Pidev janu ja suukuivus

Sagenenud urineerimisega kaasneb ka suurenenud janu ning tuntav suukuivus. Kuigi tihtipeale tahaks janu kustutamiseks haarata gaseeritud joogi või mahla järele, on nende suhkrusisaldus kõrge ning tõstab omakorda veresuhkru taset. Vedelikupuudus kehas annab märku siis, kui oled kaotanud juba 2% normaalsest veehulgast organismis.

Hägune nägemine

Kaalulangus

Kui kaotad kaalu ilma pingutamata, võib see anda märku diabeedist. Insuliini ülesanne kehas on transportida suhkur verest rakkudesse. Kui insuliini tootmine on kehas häiritud, ei jõua rakkudesse piisavalt energiat ning seetõttu hakkab keha kasutama oma rasva- ning lihastagavara. Märgatav kaalulangus on üheks põhjuseks, miks võiks lasta oma veresuhkru taset kontrollida.

Pidev väsimus

Pideva väsimuse ning kurnatuse taga võib olla mitmeid põhjuseid. Ometi on ka diabeet ning väsimus tugevas seoses. Kui keha ei suuda insuliinihäirete tõttu kasutada efektiivselt oma energiatagavara, tunneme ennast ka vaatamata korralikule ööunele väsinuna. Pidev väsimus on kindlasti üks tunnustest, mille osas tuleb tähelepanelik olla.

Tumedad laigud nahal

Kaelale, kaenlaalustesse ning teistesse kohtadesse tekkinud tumedamad laigud on varajane märk insuliiniresistentsusest. Diabeedile on iseloomulik ka haavade aeglane paranemine, sest vere kõrge suhkrusisaldus loob bakteritele soodsa kasvukeskkonna.

Iga inimene on erinev ning seetõttu on mõistlik lasta oma veresuhkru taset regulaarselt kontrollida, nii on lootust saada haigusele võimalikult varakult jaole.