Intiimpiirkonda peaks pesema vähemalt 1-2 korda päevas puhta sooja veega ja/või spetsiaalsete intiimpesugeelidegaFoto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 10. august 2021 06:00

Intiimpiirkond on õrn ja vajab eraldi hoolt. „Alakeha hügieen peaks olema igapäevaelu loomulik osa. Õige intiimhooldus aitab hoida tervise korras,” selgitab Südameapteegi proviisor Külli Teder.

Vali õiged pesemisvahendid

Proviisori sõnul peaks intiimpiirkonda pesema vähemalt 1-2 korda päevas puhta sooja veega ja/või spetsiaalsete intiimpesugeelidega. Intiimpiirkonna pesemiseks mõeldud vahenditel (geelidel, vahul, vedelikel) on õige pH, mis aitab hoida naha happelist kaitsekihti ning vältida võimalikke nakkusi.

Seepi, ka lasteseepi ja teisi tavalisi kehapesuvahendeid ei soovitata kasutada, sest need hävitavad intiimpiirkonna normaalse keskkonna, võivad ärritada nahka ja limaskesti ning kahjustada loomulikku kaitsevõimet mikroobide, bakterite suhtes.

”Iga kehaosa jaoks sobivad erinevad geelid-kreemid. Hambapastat ju ei kasutata seebi asemel. Seetõttu on mõistlik ka intiimtervise eest hoolitseda just selleks ettenähtud vahenditega, mis on sobivate koostisainetega, leelisevabad ja sisaldavad tihti ka piimhapet,” jagab spetsialist näpunäiteid. Teder rõhutab, et intiimpesuvahendid on mõeldud vaid välispidiseks, mitte vaginaalseks kasutamiseks.

Intiimtervisesse peab alati tähelepanelikult suhtuma, kuid eriti menstruatsiooni, raseduse ja menopausi ajal. Organismis peab valitsema tasakaal erinevate mikroorganismide vahel. Kui tasakaal muutub, on põletikud kerged tekkima. „Loomulikku tasakaalu võivad rikkuda nii nõrgenenud immuunsüsteem kui hormonaalsed muutused. Tihti on infektsioonirisk suurem näiteks rasedatel või naistel menopausi ajal ja -järgsel perioodil,” selgitab Teder.

Vaata üle igapäevased hügieeniharjumused

Mõned toimingud muutuvad nii loomulikuks, et võivad vahel meelest minna. Seetõttu tasub aeg-ajalt üle vaadata oma riietumisharjumused ja hügieenirutiin. “Kindlasti võiks mõelda, milliseid rõivaid me enamasti kanname. Eelistada võiks naturaalsest materjalist pesu ning seda tuleb vahetada iga päev. Kuigi moetrendid võivad soosida teatud lõikega rõivaid, ei tasu väga sageli kanda liiga kitsaid pükse või stringe. Ka liiga soojad ja umbsed riided, pesukaitsed ja -sidemed võivad põhjustada alakeha haudumust ning see omakorda seenhaigust. Ja ikkagi - puhtus on kõige alus,” rõhutab Teder.

WC-s käies soovitatakse pühkida eest taha, sest kui pärast roojamist pühkida pärakut tagant ettepoole, satuvad soolestikust pärit bakterid (just naistel) kuseteede lähedusse ning vastavates tingimustes paljunevad kiiresti ja võivad põhjustada põletikke.

Toitumine korda

Intiimtervist mõjutab ka meie toidulaud. Külli Teder räägib, et naha ja ka  intiimpiirkonna naha seisund võib tihti olla seotud inimese menüüga. Söök peaks sisaldama õigeid rasvhappeid, sest inimese keha vajab oomega-rasvhappeid, mida leidub näiteks kalas. Kui neid aineid ei saa söögiga piisavalt, võiks lisaks võtta kalaõlikapsleid või taimseid õlisid sisaldavaid tooteid, nagu kuningakepi-, lina-, rapsi- või astelpajuõli.

Õige DHA- ja EPA-rasvhapete sisalduse korral on neil positiivne mõju kogu naha ainevahetusele, muutes selle pehmeks, elastseks ja jumekaks. „Omal kohal on ka värsked puu- ja köögiviljad. Ka talvisel ajal vajab keha vitamiine ja mineraale, et haigustele vastu panna,” soovitab proviisor söögiharjumused kriitilise pilguga üle vaadata.

Kui mõni mure kimbutab

Külli Teder tõdeb, et alati ei suuda me kõiki tervisemuresid siiski ennetada. Seetõttu soovitab ta tõsisema probleemi tekkimisel kohe pere- või naistearstiga ühendust võtta. Günekoloogi peaks iga naine regulaarselt külastama. „Naistearstid aitavad tervisemuredele varakult jaole saada ja oskavad anda nõu, kas ja millist ravi on vaja.“ Proviisori sõnul on sagedasemad intiimkaebused kuse- ja suguteedega seotud mured, nagu tupekuivus, ebamugavustunne, ärritus ja valulikkus tupes, seksuaaltungi langus, uriinipidamatus, urineerimisraskused ja kuseteede põletikud.

Tupekuivusest tingitud vaevusi saab leevendada käsimüügis olevate geelide ja niisutavate küünaldega. Sügeluse, ärrituse, kipitus- või põletustunde korral on abiks piimhappebaktereid sisaldavad tupeküünlad, -tabletid, mis aitavad ennetada ja ravida kergemaid probleeme.

Kuseteede põletike korral või nende ennetamiseks on apteegis saadaval ka jõhvikapreparaadid, milles sisalduvad komponendid ei lase bakteritel kuseteede seintele kinnituda ja paljuneda.

Külli Teder lisab, et intiimtervisel on oluline roll inimese heaolus. „See pole enam ammu tabuteema, vaid osa meie igapäevasest teadlikust enese eest hoolitsemisest.”