Läkaköha võib kesta kuid. Foto: Vida Press
Ohtuleht.ee 6. oktoober 2019 10:00
Terviseameti andmeil on nakatumine läkaköhasse tõusutrendis. Mida see haigus tähendab? Need, kes on läkaköha põdenud, kirjeldavad lühidalt - õudne, hullud köhahood, pikk põdemine.

"Ei imesta, kui Eesti rahvas välja sureb,sest meie rahva hulgas on ikka meeletu hulk inimesi, kelle arusaamine elust, haigustest ja surmast on nii väärastunud, et lausa hirm tuleb peale," kirjutab üks lugejatest.

"Olen ka läkaköha läbi põdenud. Enne, kui üleüldse Eestis selle vaktsineerimist alustati. Minule anti ellu jäämiseks ainult 5%, haigus oli õudne, olin siis veel eelkooliealine. Ka vaktsineeritu võib haigestuda, kuid haiguse kulg ei ole surmav."

"Mina ka põdesin mõned aastad tagasi läkaköha," meenutab teine lugeja. "Olin lapsena vaktsineeritud, aga täiskasvanuna ei olnud kordusvaktsiini tehtud (kellel meil oleks?). Kokku põdesin ligi kaks aastat, sest ükski arst ei tulnud selle peale, et mulle läkaköha vereanalüüs teha. Köhahood olid nii hullud, et sain paremale poole kaenla alla lihaserebendi. Käisin kinniseotud kehaga üle poole aasta. Tüsistus mul astmaks. Vaktsineeritud oleme muidu peres kõik."

"Meie peres haigestus vaktsineeritud viieaastane läkaköhasse," kirjutab nõnda on. "Põdes ikka kuid. Perearstil oli toona raske uskuda, et ka vaktsineeritud laps võib läkaköhasse jääda. Ju siis on ka läkaköhal eri tüüpe ning kõigi vastu apteegis müüdav vaktsiin ei aita."

Immuunsus pole eluaegne

Terviseameti andmetel hakati Eestis lapsi rutiinselt vaktsineerima läkaköha vastu 1957. aastast, millele järgnes oluline haigestumise langus. Enne läkaköha vastu vaktsineerimise alustamist oli väikelaste suremus läkaköhasse ca 1%. Laste vaktsineerimine on vähendanud läkaköhasse haigestumist 150 korda.

Läkaköha läbipõdemise järgne immuunsus ei ole eluaegne ja läkaköha võib elu jooksul põdeda rohkem kui üks kord. Ka pärast vaktsineerimist tekkinud immuunsus ei ole eluaegne, seega peaksid end vakstineerima ka täiskasvanud, keda on lapsena vaktsineeritud. 

Läkaköha vaktsiini manustatakse koos difteeria ja teetanuse vaktsiiniga, mille esimene doos tehakse kolmekuuselt. Pärast seda kulub kaks nädalat immuunsuse väljakujunemiseks. Immuniseerimiskava kohaselt manustatakse kokku kuus läkaköha vaktsiinidoosi, neist viimane 15-16 eluaasta vanuses.