Hea nõu

DIABEET EI PRUUGI TUNDA ANDA: miks on ülioluline mõõta veresuhkru taset? (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 26. jaanuar 2021 06:00
Veresuhkru taset mõõdetakse glükomeetriga. (Pilt on illustratiivne).Foto: Vida Press
Tervisele hakkame tihtipeale mõtlema alles siis, kui midagi on tuntavalt korrast ära, kuid kõrgenenud veresuhkru tasemega võime elada mõnda aega, enne kui organism hakkab sellest märku andma.

Kõrge veresuhkru tase loob eeldused mitmesugusteks tüsistusteks ning soodustab haigestumist 2. tüübi diabeeti. Seepärast on oluline oma veresuhkru taset aeg-ajalt kontrollida, rõhutab Apotheka proviisor Janika Tähnas.

Mis on veresuhkur?

Samal teemal

Glükoos ehk veresuhkur on meie keha peamine energiaallikas, mis imendub verre süsivesikute lagundamisel seedetraktis. Seepärast tõuseb pärast sööki ka veresuhkru tase, mille reguleerimisel on oluline osa hormoonidel, sh insuliinil. Kui viimase tootmine on häiritud, ei omasta meie keha piisavalt energiat, sest insuliini on tarvis, et glükoos saaks rakku siseneda ning organid ja koed seeläbi oma energiavarusid täiendada.

Terve inimese veresuhkru tase langeb normaalsele tasemele (3,5–6,0 mmol/l) 3–4 tunni möödudes pärast sööki.

Miks on veresuhkru normis hoidmine oluline? Kõrgenenud veresuhkru tasemega võivad välja kujuneda tõsised haigused, näiteks 2. tüübi diabeet ehk rahvakeeli suhkruhaigus, mille korral võib nii insuliini eritumine kui kudede reaktsioon sellele olla häiritud.

Kui 1. tüübi diabeet on harilikult lapsepõlves või noorukieas alanud päriliku eelsoodumusega haigus, siis 2. tüübi korral mängivad olulist rolli elustiil, vanus ning füüsiline aktiivsus.

2. tüübi diabeedile eelneb peaaegu alati eeldiabeet ehk seisund, mille korral on veresuhkru tase normist kõrgem, kuid pole veel nii kõrge, et diagnoosida 2. tüüpi diabeeti.

Eeldiabeedi puhul jääb tühja kõhu veresuhkru tase vahemikku 6,1-6,9 mmol/l. Eeldiabeediga otseselt sümptomeid pole, kuid kestev kõrgenenud veresuhkru tase on hakanud juba tasapisi kahjustama organeid, nt südant ja neerusid.

Kõrgenenud suhkrutase võib tekitada muutusi eelkõige veresoontes ning seejärel ka närvides – veresoonte lupjumise tõttu verevarustus halveneb ning väheneb närvide tundlikkus, mida nimetatakse neuropaatiaks. Diabeetilist neuropaatiat esineb 30-50% diabeetikutest ning seetõttu on väga oluline hoolitseda jalgade seisukorra eest, et ei tekiks jalahaavandeid, mis paranevad väga halvasti.

Selliste tüsistuste ennetamiseks on oma veresuhkru väärtust vaja regulaarselt kontrollida. Kehvemal juhul saavad aga pika aja jooksul kahjustatud ka silmanärvid ning sellisel juhul on tagajärjeks pöördumatu nägemislangus.

Kuidas veresuhkru taset määratakse?

Mõõtmiseks kasutatakse glükomeetrit, mis määrab suhkrutaseme kapillaarverest (sõrmeotsast), laboritingimustes määratakse veresuhkrut aga venoossest täisverest.

Apteegis mõõtmisel kasutatakse kontrollitud ja kalibreeritud aparaati, millesse asetatakse kapillaarveretilgaga testriba. Tavaliselt võetakse verd kolmandalt või neljandalt sõrmelt.

Tervetel inimestel ei ole veresuhkur tühja kõhuga kõrgem kui 6 mmol/l ja kaks tundi pärast sööki ei ole veresuhkur kõrgem kui 7,8 mmol/l.

Veresuhkru tasakaalus hoidmisel on oluline roll meie elustiilil: peaksime jälgima oma kehakaalu ning toitumist, andma endale piisavalt füüsilist koormust ning  leevendama igapäevast stressi. Vere suhkrutasemele ei tee head liialdamine  rasvase ja magusaga ning ülemäärane alkoholitarbimine.

Samal teemal

22.10.2021
VÄSIMUS EI LÄHE ÜLE? 6 keha märki, mis võivad viidata diabeedile
19.08.2021
HOIA OMA PUMP KORRAS! Südamepuudulikkusest päästab selline elustiil
06.06.2021
LÄHED VÄLJA SÖÖMA? 9 nippi, kuidas teha tervislik ja figuurisõbralik valik
28.05.2021
PÕIS PAKITSEB? 7 põhjust, mis sunnivad kogu aeg pissile