Keha

NEED ALGAVAD VAREM, KUI ARVAD: 4 tunnust, et üleminekuaastad on juba täies hoos! (18)

Ohtuleht.ee, 13. juuli 2020, 07:00
"Menopaus – see küll mind ei puuduta!" arvab nii mõnigi neljakümneaastane ja vanemgi. Foto: Pexels
Kui oled naine ja su vanus algab numbriga neli, tuleb aina rohkem meelde üks m-tähega algav sõna – see on menopaus. Kuidas saada aru, et üleminekuaastad lähenevad. Missugused on esimesed märgid?

"Menopaus – see küll mind ei puuduta!" arvab nii mõnigi neljakümneaastane ja  vanemgi. Kuid üleminekuiga mõjutab kõikide naiste ja ka nende lähedaste elu. Murdeealiste meeleolukõikumistesse  suhtutakse palju sallivamalt kui üleminekueas naiste omadesse, kuigi põhjus on sama – hormonaalsed muutused.

Üleminekuaastad algavad nii mõnelgi palju varem, kui ta ise arvab. Päevad lõpevad enamasti 50ndates eluaastates, aga juba 45aastaselt võib tunda olla menopausi märke.

Siis, kui pealtneljakümnene naine mõtleb, kas üleminekuaastad on varsti algamas, on need sageli juba  hoos. Lihtsalt nähud on esialgu nii nõrgad, et neid ei pane veel tähele.

Foto: Vida Press

1.  Päevad on muutunud ebakorrapäraseks

Üleminekuaaastatel muutub munasarjade töö ja päevad võivad esialgu lühemaks  jääda.


2. Ja siis muutuvad need pikemaks

Mõned ei märka muutusi, kuid osadel võib tulla häirivalt palju verd.

3. Premenstruaalse sündroomi ehk PMSi nähud on tugevamad

Mõnel päeval tundub kolleeg nii vastik, kaasliikleja on idioot ja  teismeline laps käib närvidele, nii et nutt tuleb peale. Põhjus võibki olla kolleegis, liikluses või teismelises, aga ka sinu PMSi nähtudes, mis sageli tugevnevad, kui hakkavad üleminekuaastad.

Foto: Vida Press

Vahel võid ärgata ööse kolme-nelja ajal ja und enam ei tule. Meeles võivad mõlkuda töö- või kodumured, aga vahel ka mitte midagi. Uni ei tule - tee, mida tahad, kuigi mingit häirivat põhjust justkui ei olegi.

Põhjus võib olla sinu vanus, olgu see pisut alla või üle 45. Paljud teavad, et üleminekuiga tähendab kuumahoogusid ja öist higistamist. Aga enne seda võivad juba olla unehäired, mis pole seotud higistamisega. On tüüpiline, et magama jääda pole raske, aga uni saab liiga vara otsa.

Foto: Pexels

Allikas: Me Naiset

Samal teemal

24. september 2020, 07:00
Kardad lahutust pärast 50. eluaastat? Ära kannata, vaid alusta hoopis uut elu!
21. september 2020, 06:00
APPI, MIS SEKSIST SAAB? 8 olulist seika, mida peaksid teadma üleminekuaastatest
18. september 2020, 07:00
PINGUTAD HIRMSASTI, AGA KAAL EI LANGE? Geenid ja veel 9 põhjust, miks just sinul on nii raske
12. september 2020, 13:00
SEKS EI PAKU PINGET: need ravimid võivad hävitada kire