Köha nagu iga teisegi viirushaiguse korral tuleb juua palju sooje jooke ning vett.Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 25. veebruar 2020 19:27
Viirustehooajal peavad paljud meist rinda pistma tüütu ja valusa köhaga. Euroapteegi farmatseut Ketter Ross annab nõu, kuidas kiiremini terveks saada.

Tihti arvatakse, et köha tekib külmetamise tagajärjel immuunsuse langusest, kuid enamasti on köha tekkeks vaja ka viirust. Kuid organismi vastupanuvõime languse korral on viirustel kergem külge hakata. 

1Rahusta hingamisteid

Viiruslik köha on algul tavaliselt kuiv, ärritav, kinnine ning vähese rögaga. Ärritusköha võib tekkida ka reaktsioonina mõnele ärritavale lõhnale või hingamisteedesse sattunud võõrkehale. Kuiva köha korral limaskestad tursuvad ja kuivavad, selle leevenduseks tuleb limaskesti  niisutada.

Kuiva köhaga on soovitatavad imemistabletid, kuna siis tekib juurde sülge, mis  niisutab limaskesti ning ärritusvastane toime kestab kauem. Et röga tekiks ning kopsus vedelamaks muutuks, võib tarvitada siirupeid või veeslahustuvaid tablette. Kaasa aitavad tee ja kuuma piima joomine ning mesi.

2. Võta rögalahtistajaid

Viiruslikust köhast kiiremaks paranemiseks on vaja saada röga vedelamaks, et seda oleks kergem välja köhida. Selleks tuleks kasutada rögalahtisteid. Keemilised rögalahtistid sisaldavad toimeainetena ambroksooli, atsetüültsüsteiini, bromheksiini, mida on võimalik kasutada nii siirupi, lahuse kui ka veeslahustuvate ja tavaliste neelatavate tablettidena. 

Hea on teada, et mida rohkem vett juua, seda kiiremini muutub ka röga vedelamaks. Keemilised rögalahtistajad ei sobi alla kaheaastastele, kuna nad ei oska või ei suuda veel röga nii suures mahus välja köhida.

Looduslikud rögalahtistid sisaldavad luuderohtu, aedliivateed, nõmm-liivateed või teelehte. Ärritava köha korral võib kasutada islandi samblikku.

3. Joo vett ja teed

Köha nagu iga teisegi viirushaiguse korral tuleb juua palju sooje jooke ning vett. Abi võib olla taimeteedest, näiteks nõmm-liivateest, paiselehest, iisopist, piparmündist, raudrohust. 

Vedelikku tuleks tarbida regulaarselt ning teed ja vett võiks juua väikeste lonksudena leigena. Tee, piima ja mahla sisse võib panna mett, mis rahustab hingamisteid. 

4. Kasuta inhalaatorit

Hingamisteede haiguste korral on asendamatu abiline inhalaator, mis aitab röga vedeldada, et seda oleks kergem väljutada. Inhalaatorisse auru tegemiseks kasutakse füsioloogilist lahust, mida saab apteegi käsimüügist . Auru tegemine aitab veeaurul jõuda kaugemale kopsu ning paremini röga vedelamaks teha, mis on eriti oluline laste köha ravimisel.

Auru võib teha ka nn vanaemade viisil: hingata kuuma vee auru kausi kohal, käteräti all. Siis tuleb jälgida, et väiksemad lapsed ei kõrvetaks ennast kuuma auruga. Kui peaks hakkama halb, tuleks auru tegemine lõpetada. Käteräti all auru tegemiseks võib lisada kuumale veele õlisid, näiteks eukalüptiõli. 

5. Tee jalavanne ja määri salve

Köhaärrituse leevendamiseks ning röga lahtistamiseks võib kasutada salve, näiteks hanerasva- või tärpentinisalvi, mida määrida rindkerele või  jalataldadele. 

Köhast vabanemiseks võib teha ka sinepi-jalavanne. Sinepi-jalavann aitab leevendada ning kiirendada hingamisteede haiguste kulgu. Nii hanerasva  kui sinepit võib kasutada vaid siis, kui pole palavikku. Need ained tekitavad kehas n-ö sauna, et keha higistama hakkaks, kuid sellega võib tõusta ka palavik.

6. Tugevda organismi vitamiinidega

Meie kliimas peaksime võtma pidevalt D-vitamiini ning haigusteperioodil suurendama ka C-vitamiini annuseid. Tervena püsimiseks on vaja ka  mineraale ja vitamiine, näiteks magneesiumi, tsinki, seleeni jm.

Köharavile aitavad kaasa ka looduslikud vahendid, näiteks punane päevakübar, astelpaju ja küüslauk.

7. Pikka aega kestva köhaga mine arsti juurde

Kui köha on kestnud üle kolme nädala, peaks pöörduma arsti poole, kuna viiruslik köha võib olla muutunud krooniliseks. 

Kindlasti tuleb kohe abi otsida, kui rögas on verd, palavik on kestnud pikalt või rinnus on valu.