Hea nõu

KOHVIST LOOBUMINE: 8 kõrvaltoimet, millega sa ei oska ehk arvestada (21)

Ohtuleht.ee, 19. september 2019, 08:00
Mida rohkem oled kohvi nautinud, seda kergemini tekivad sellest loobumisel kõrvalnähud.Foto: Vida Press
Kohvil on teatavasti tervisele häid mõjusid. Kui tahad kohvijoomise mingil põhjusel äkki lõpetada, ei õnnestu sul ilmselt pääseda ka mõnest häirivast kõrvaltoimest.

Mida rohkem oled kohvi nautinud, seda kergemini tekivad sellest loobumisel kõrvalnähud.

1. Pea valutab kogu aeg

Peavalu on tuttav igale kohvisõbrale, kes ei saa oma kohviannust kätte. Peavalu ongi kõige tavalisem kõrvalnäht. Kohvist tasub loobuda järk-järgult, mitte päevapealt, näiteks joo tassi asemel pool. Hea on see, et võõrutusnähud on kõige hullemad esimesel nädalal. Siis läheb juba kergemaks.

Foto: Pexels

2. Oled uimane ja tuju on paha

Kohvi puudumisel võid tunda gripilaadseid nähtusid, uimasust ja ärevust. Ka need ei kesta enamasti üle paari nädala.

Foto: Pexels

3. Tekib kõhukinnisus

Kofeiin stimuleerib soolestikku. On ju tavaline, et hommikukohv ajab kiiresti vetsu. Kofeiinist loobumine võib algul aeglustada soolte tööd ja põhjustada isegi kõhukinnisust.

Kõhukinnisust saad vältida ka muul moel: söö rohkem kiudainerikkaid täisteratooteid ja juurvilju, joo palju vett ja liigu.

Foto: Pexels

4. Keskendumisraskused

Spetsialistid soovitavad keskendumisvõimet parandada näiteks nätsu närimisega. See ei korva küll kohvi puudumist, kuid hoiab meeled erksana. Arvatakse, et nätsu närimine parandab ka reaktsioonikiirust.

Kui organism harjub kohvita elama, taastub ka keskendumisvõime.

Foto: Pexels

5. Võid alla võtta

Kui sul oli komme lisada kohvile ka koort ja suhkrut, võis ühes tassitäies olla isegi kuni 200 kalorit. Erikohvidest, nagu latte`st loobumine aitab kaasa salenemisele.

Foto: Pexels

6. Võid juurde võtta

Kui sa ei joo hommikul kohvi, võivad sind rünnata teised kiusatused. Kohv võib vaigistada näljatunnet ja sellest loobumine võib tekitada soovi maiustada.

Foto: Vida Press

7. Magad paremini

Kofeiini puudumine võib teha algul väsinuks. Kuid ööuni võib muutuda paremaks, eriti siis, kui sul oli komme lürpida kohvi ka õhtuti. Und võib häirida isegi kuus tundi enne magamaminekut joodud kohv.