Keha

HAMMAS MURDUS VÕI KUKKUS VÄLJA? Arst selgitab, millal õnnestub see päästa 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 28. veebruar 2019, 15:40
Kui hambast on ära tulnud väike kild, siis saab arst kas hammast lihvida või vajadusel täidisega selle kuju taastada.Foto: Vida Press
Hammaste murdumisel on erinevad põhjused, kuid oluline on kiiresti tegutseda. Hambaarst aitab võimalusel hamba taastada või pakub välja  muu lahenduse, kuidas hammast päästa.

Kui hambavalu on enamasti tingitud hambaaugust ehk kaariesest, siis hammaste murdumise põhjuseks võivad olla nii juureravist tingitud tüsistused, ebapiisavalt toestatud hammas, nõrgenenud hambakrooni osa või ka ulatuslikud täidised.

“Kõige sagedamini pöörduvad patsiendid murdunud hambaga arsti juurde, kui pärast juureravi pole hammast korralikult taastatud, mistõttu on nõrgenenud hamba krooniosa ning nõrgenenud hamba seinad kipuvad murduma,“ ütles Sakala Hambaravi hambaarst Kaja Kiige ning lisas, et nii võivad murduda ka suure täidisega hambad, mille õhukesed seinad on murdumisaltid.

Hammas võib murduda ka kukkumisel või sportimisel. Murdunud hambaga peaks esimesel võimalusel hambaarstiga ühendust võtma, sest nii on võimalik hinnata trauma tõsidust ning teha otsused hamba päästmiseks.

Samal teemal

Mida teha murdunud hambaga?

“Kui hambast on ära tulnud väike kild, kuid puudub valu, siis pole tegu hädaolukorraga ning hambaarsti juurde minekuga võib mõne päeva oodata. Siiski on oluline, et hammast ei kahjustataks rohkem ehk vältida tasub selle suupoolega närimist,“ selgitas Kiige. Ta lisas, et kui hambast on ära tulnud väike kild, siis sõltuvalt vigastuse ulatusest saab arst kas hammast lihvida ja vajadusel täidisega selle kuju taastada.

Ulatuslikumalt murdunud hammas on aga tõsisem probleem ning viitab tavaliselt sellele, et nii hamba sisemuses kui ka väljaspool on tekkinud kahju. “Kiiresti reageerides ning sõltuvalt trauma tõsidusest on võimalik hammas juure peale üles ehitada. Seevastu hambaarsti juurde minekuga viivitades võib hambavaabaga katmata juur hakata pehmenema ning võib juhtuda, et sellele ei saa uut hammast enam üles ehitada,” ütles  Kiige ning lisas, et raskemad murrud võivad olla nii äärmuslikud, et hammast ei olegi võimalik enam päästa.

Kui hammas kukub välja õnnetuse tagajärjel

Õnnetuse tagajärjel võib hammas koos juurega välja kukkuda. Et hammast säilitada, tuleb kiiresti reageerida. “Hambast, mis on suust koos juurega välja kukkunud, peaks kindlasti kinni võtma hamba ülaosast ehk kroonist ning vältida tuleb juurte puudutamist. Seejärel võib hammast õrnalt veega loputada, kuid kindlasti ei tohi hambalt eemaldada kinnitunud kudesid ega murdunud tükke. Õnnetusjuhtumi korral võib puhastatud hamba asetada tagasi suhu ning sulgeda suu, et hammas püsiks enda kohal. Kui hammast ei õnnestu tagasi asetada, võib hamba panna piima sisse, kuna nii saab vältida juurte kuivamist,“ soovitas Sakala Hambaravi hambaarst.

Väljakukkunud hambaga on kriitiline pääseda arsti vastuvõtule kohe, sest mida kauem oodata hamba implanteerimisega, seda väiksem on võimalus, et hammas on elujõuline ja selle saab päästa.

Paljud hambamurrud ja hädaolukorrad on välditavad, kui käia regulaarselt hambaarsti juures kontrollis. “Nii on võimalik veenduda, et pole hambaauke, lahtisi täidiste või kroonide servi ning juurte kahjustumist, mis võib põhjustada valu ning süveneda tõsisemaks probleemiks,“ ütles Kiige.

Õnnetuste ennetamiseks tasub sportimisel kaitsta hambaid. “Suukaitse kandmine aitab vältida hammaste lõhkumist, väljakukkumist või murdumist sportimisel,” sõnas tohter.