Hea nõu

KÕHUMURED, AKNE VÕI ALLERGIA? Vaata, kas su head ja halvad kõhubakterid on tasakaalus! 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 1. märts 2019 07:00
Probiootikumide puudusest võib kõnelda ka akne. Foto: Vida Press
Meie kehas elab miljoneid mikroobe, mis mõjutavad selle normaalset talitust. Kui nende tasakaal on paigast ära, võime kergemini haigeks jääda.

Kuidas oma keha eest hoolitseda ja miks on vaja probiootikume, räägib Südameapteegi proviisor Mariana Džaniašvili.

Samal teemal

Meie seedetraktis on nii patogeenseid kui ka mittepatogeenseid mikroobe. “Lihtsamalt öeldes tähendab see n-ö halbu ja häid bakterid. Mittepatogeensed kaitsevad meid haigusetekitajate liigse paljunemise eest ja väldivad limaskesta kahjustuste teket. Patogeensed aga vastupidi, lõhuvad limaskesta terviklikkust. Kui nende kahe tasakaal on paigast ära, võimegi kergesti haigeks jääda,” selgitab Džaniašvili protsesside omapära.

“Seda harmoonilist koostoimimist mõjutavad lihtsad igapäevased tegevused ja meid ümbritsev keskkond. Stress, kesine toitumine, ravimid, näiteks antibiootikumide võtmine ja vananemine. Aga ka soojamaareis võib bakterite tasakaalu kehas pea peale keerata,” lisab ekspert. Seetõttu vajab meie keha probiootikume ehk piimhappebaktereid, mis aitavad organismis säilitada ning taastada loomulikku kooskõla. Neid saab nii toidust kui ka toidulisanditest.

Mure annab märku väikeste sammudega

Proviisori sõnul viitavad probiootikumide vajaduse järele esmajärjekorras seedehäired (kõhukinnisus või -lahtisus), kõhugaasid, soor, tupeseen, kõrvetised. „Probleemi süvenemisel võib tekkida ka toidutalumatus või -allergia, ärritunud soole sündroom, põletikuline soolehaigus. Samuti võib väheneda immuunsus ja haigused hakkavad kergemini kimbutama. Ka võivad sellega seotud olla nahaprobleemid, nagu akne või ekseem,“ toob ta näiteid.

Miks just probiootikumid?

Nende vaeguste korras võib abi saada probiootikumidest, mida kinnitavad mitmed uuringud. “Näiteks on need kasulikud kõhulahtisuse ennetamiseks ja kiiremaks taandumiseks. Ka mängivad need rolli normaalse soole mikrofloora taastumises, aitavad kergendada ja lühendavad sooleinfektsiooni kulgu,” loetleb Mariana Džaniašvili. Probiootikumid toodavad spetsiaalseid ensüüme, mida läheb tarvis toidu seedimiseks, lõhustamiseks, samuti aitavad need parandada vitamiinide ja mineraalide imendumist vereringesse. Lisaks tugevdavad probiootikumid immuunsust.

Kust probiootikume leiab?

Ükski toidulisand ei asenda täisväärtuslikku ja tasakaalustatud toitumist, mispärast on oluline, et saaksime probiootikumid eelkõige toidust. „Eestimaalaste söögiharjumused tegelikult soosivad seda. Näiteks leidub kasulikke piimhappebaktereid armastatud hapukapsas, aga ka keefiris, juustus ja hapukurgis. Eksootilisematest toitudest võib proovida kimchi’t, kombutcha’t, tempeh’t (fermenteeritud sojaoad) ja miso.

Mariana Džaniašvili rõhutab, et kuna sama probiootikum võib olla mõnele inimesele soodsa toimega, teisele aga täiesti kasutu, võiks õige preparaadi leidmiseks nõu pidada näiteks perearsti või apteekriga. „Igaühele ikka oma, seega ei tohiks karta nõu küsida.“ Probiootikumide kasutamisega peaksid eksperdi sõnul ettevaatlikud olema nõrgestatud immuunsusega patsiendid, näiteks HIV nakkuse kandjad, keemiaravil olevad inimesed või suurte hormoonravi annuste saajad.

Tee probiootikumikuure!

Probiootikume ei pea kasutama kogu aeg. Erilist tähelepanu nõuab keha aga talvisel või stressirohkel perioodil või enne reisi. „Ennetamiseks võiks teha kuure, mille kestvus on umbes 30 päeva. Sügistalvisel hooajal võiks kuuri korrata iga paari kuu järel. Mõistlik on seda teha ka siis, kui on plaanis rännata maailmas ringi, eriti subtroopilistes ja troopilistes maades nagu Aafrika, Lõuna-Aasia või Lõuna-Ameerika. Nii jääb puhkusel aega vaatamisväärsuste ja hea toidu nautimiseks ega pea mõtlema tüütutele kõhuvaevustele või muudele tervisemuredele,” selgitab Džaniašvili.

Proviisor soovitab probiootikume kasutada ennetavalt neil, kes põevad sageli kuseteede infektsioone ja tupekandidoosi, niisamuti vanemaealistel patsientidel, kes kannavad hambaproteese ja kellel kipub kergesti tekkima suu limaskesta seenpõletik.

„Samuti on varsti ees tihe eksamiteaeg, mil tasub oma keha turgutada,“ tuletab proviisor meelde.