Hea nõu

LÄHEDANE JOOB? Nii vabaned kaassõltuvusest ja hakkad taas oma elu elama! (5)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 26. september 2020 16:00
Kui oled ennast unarusse jätnud, õpi uuesti ennast hoidma ja armastama. Foto: Vida Press
Inimene, kes joob liiga palju, tekitab teistes ebamugavust, piinlikkust, viha, aga ka haletsust ja kaastunnet. Lähedased elavad sageli kurnavat kaksikelu, sest püüavad probleemi varjata ja korraldavad oma elu vaid sõltlase järgi. 

Võimalusel püütakse teda ignoreerida või tehakse nägu, et ebaadekvaatset käitumist ei märgata. Kui olukord muutub kriitiliseks ning keegi üritab sekkuda, siis lõppeb asi sageli tüliga ning vaheleastuja lööb käega.

Samal teemal

Mis on kaassõltuvus?

Lähedastel tekib ajapikku jõuetuse ja abituse tunne, lisaks sellele võidakse ennast olukorras ka mingil moel süüdi tunda. Osavate manipuleerijatena süvendavad alkoholi liigtarvitajad seda tunnet ning sageli õnnestunult. Lähedased pingutavad püüdes iga hinna eest “mitte anda põhjust” juua. Sageli üritavad lähedased ka iga hinna eest hoida puhtana oma kaaslase (ja sellega ka iseenda) mainet, varjates või ilustades liigtarvitaja tegusid. Elu püütakse ümber korraldada nii, et kõigepealt saaks rahuldatud alkoholi liigtarvitaja vajadused. Lähedase enda vajadused jäävad järjest enam rahuldamata.

Sellist suhet nimetatakse alkoholi kaassõltuvuseks ja see võib olla inimese jaoks sama hävitav kui alkoholisõltuvus.

Foto: Pexels

Sellest tunned ära kaassõltlase

 •  Kaassõltlane sõltub alkoholisõltlase emotsioonidest ning usub, et temalgi ei saa olla hea, kui alkohoolikust elukaaslasel on parasjagu paha tuju.
 • Kodus on kaassõltlane selline, nagu alkoholisõltlase käitumine parasjagu võimaldab ja see muudab tema olukorra väga ebakindlaks.
 • Kaassõltlane ei võta enne midagi ette, kuni pole hoolega kaalunud, kuidas alkoholisõltlane reageerida võiks.
 • Perekonnas võtab maad pidev närviline valvelolek, mis haarab kõiki peale alkohooliku enese.
 • Nagu alkoholisõltuvus, on ka kaassõltuvus süvenev. Alkoholisõltlase lähedastel on üha raskem säilitada stabiilsust väljaspool perekonda, näiteks tööl, sest vaimse tervise kurnatus mõjutab nii reaktsioone kui ka käitumist.
 • Kõige eelneva tulemusel kaotavad kaassõltlased huvi ühiskonnas toimuva vastu ning tunnevad ennast tõrjutuna. Suurem osa neist on proovinud leida olukorrast väljapääsu samuti alkoholis.
 • Kaassõltlane elab tihtipeale vaimselt kurnavat kaksikelu, väljapoole üritatakse halva mängu juures head nägu teha.

Kuidas vältida kaassõltuvuse tekkimist

Rääkimine probleemist on oluline. Paraku pole see sageli alkoholi liigtarvitajaga erinevatel põhjustel võimalik. Kuid alati on võimalik rääkida mõne aruka täiskasvanud inimesega – sõbra, spetsialisti, mõnikord ka iseendaga. Rääkimise eesmärk on saada selgust vastutuse piirides ja sealt edasi piiride hoidmises. Kaassõltuvuse vältimiseks tuleks alati meeles pidada, et iga täiskasvanud inimene vastutab oma otsuste ja tegude eest ise.

Foto: Pexels

Kuidas kaassõltuvusest vabaneda?

Kui oled kaassõltuv ja tahad sellest vabaneda, siis pead sina ise midagi ette võtma. Ainult sina saad seda teha.

 • Õpi mõistma enda kaassõltuvust – suhtumisi, tundeid, mõtteid, käitumismustreid, mis sellega kaasas käivad. Õpi iseenda eest hoolt kandma ja ennast armastama. See, kelle eest sa pead esmalt hoolitsema, oled vaid sina ise. Kui sa hoolitsed enda eest, siis suudad aidata ka oma alkoholisõltlasest lähedast.
 • Keskendu taas rohkem iseendale. Kui oled ennast unarusse jätnud, õpi uuesti ennast hoidma ja armastama. Sea endale elus eesmärgid, kuhu poole püüelda, leia endale mõni meelistegevus, tegele hobidega. Võib-olla on sinu elus varem see kõik juba olnud, kuid kaassõltuvuses olek on kõik selle varasema hävitanud.
 • Ära pehmenda ega lahenda sõltlase probleeme.
 • Lõpeta tema eest hoolitsemine (nt tema järelt koristamine, joogi ostmine, võlgade tasumine jm) ning ta tarvitamise varjamine (valetamine nt sugulastele/tööandjale).
 • Ära eita sõltlase vägivaldset käitumist enda suhtes. Sa ei pea seda taluma. Ühesõnaga – lase sõltlasel endal kogeda joomisega kaasnevaid negatiivseid tagajärgi, siis on ka suurem tõenäosus, et ta ise oma kainuse nimel pingutama hakkab.
 • Leia endale sobiv taastumis- või tervenemisprogramm. Loe kirjandust, mine lähimasse kaassõltlaste toetamiseks mõeldud eneseabigruppi.
 • Ära häbene rääkida oma murest perearsti või pereõega, head nõu oskavad anda vaimse tervise õed. Kui sulle tundub, et nende soovitustest pole abi, pöördu psühholoogi poole. Psühhoteraapias käimine aitab sul tasapisi jälle iseenast leida.
 • Hakka elama omaenda elu! Kaassõltuvusest vabanemine muudab sageli suhet – kui sa ei aita tema sõltuvust alles hoida, võib sõltlane hakata muutuma. Samuti saavad sinu vajadused suhtes rohkem rahuldatud. Võib juhtuda, et vajate mõnda aega eraldi, et oma tunnetest ja mõtetest paremini aru saada. Haiget tegevast suhtest ei peaks ka iga hinna eest kinni hoidma ning mõnikord võib see tähendada suhte lõppu.

Allikas: Alkoinfo.ee