Hea nõu

JAKSU POLE KA PÄEVAL? 9 põhjust, mis võib olla lõputu väsimuse taga (2)

Ohtuleht.ee, 11. november 2020 05:00
Pidev väsimus võib olla märk mingi aine puudusest või ka valest elustiilist.Foto: Vida Press
Aeg-ajalt oleme kõik väsinud ja selle pärast pole vaja muret tunda. Kuid pidev väsimus võib kõnelda mingi aine puudusest, haigusest või valest elustiilist.

Rauapuudus

Kui keha ei saa piisavalt rauda, langeb vere hemoglobiinitase, mis võib tekitada väsimust. Naistel võivad rauapuudust tekitada vererohkem menstruatsioonid. Sel ajal on mõttekas süüa rauda sisaldavaid toite. Rauda leidub näiteks maksas, punases lihas, pähklites, seemnetes jm. Ära unusta ka C-vitamiini! See parandab raua imendumist. Rauapuudus tehakse kindlaks vereprooviga. 

Foto: Pexels

Kilpnäärme alatalitlus

Ka kilpnäärme alatalitlus võib tunda anda suure väsimusena. Kilpnäärme alatalitluse tunnused on ka nõrkus, nahakuivus, lahtised juuksed, naistel tsüklihäired, külmatunne, tursed näol, kätel  ja/või jalgadel, käte ja jalgade ”suremistunne”, mälu halvenemine jm. 

Foto: Pexels

Liiga palju kofeiini

Oled maganud viimasel ajal halvasti? Ära joo väsimuse peletamiseks kogu aeg kohvi. Kofeiin võib muuta unepuuduse alla kannatava inimese ärritunuks ja see ei paranda kuidagi olukorda. Kui magad halvasti, tasub pärast 15 vältida kohvi.

Foto: Pexels

Suitsetamine

Suitsetamine häirib keha hapnikuvarustust, mis põhjustab väsimust.

Foto: Pexels

Vedelikupuudus

Väsimus, uimasus ja seletamatu peavalu võivad olla märgid vedelikupuudusest. Joo kindlasti, kui tunned janu. Inimene vajab 1-2 liitrit vett päevas. Kuuma ilmaga ja treenides aga veelgi rohkem.

Foto: Pexels

Läbipõlemine tööl

Lõputu väsimus on üks tavalisemaid läbipõlemise tunnuseid.

Foto: Pexels

Liiga vähe liikumist

Vahel tundub, et pole energiat, et minna jalutama või trenni, kuid liikumisest on kehale palju kasu. Kroonilise väsimuse vältimiseks tuleks kindlasti rohkem liikuda.

Foto: Pexels

Allergia ja allergiarohud

Kevad võib õietolmu levimise tõttu tähendada allergikutele ka väsimust. Ka osa allergiaravimeid võib muuta väsinuks.

Foto: Vida Press