Hea nõu

MIKS KÕHT VALUTAB? Nendel juhtudel ei tohi arsti juurde minekut edasi lükata! (3)

Tervis Pluss, 12. oktoober 2020 07:00
Kui kõhuvalu on väga tugev, ei tohi oodata hommikut või uut nädalat, vaid tuleb kohe tegutseda. Foto: Vida Press
Kõhuvalu on üks ebamäärasemaid tervisehädasid, mille üle inimene kurdab. Enamasti ei osatagi täpselt öelda, kust ja mismoodi valutab. Kui valu on tugev, peab kohe arsti poole pöörduma.

1. Magu

Kui valu on ülakõhus, on põhjus sageli maos. Valu kipub tekkima, kui elu on pingeline, inimene ei söö korrapäraselt, suitsetab, joob ülemäära.

Maohaavandi korral tekib valu sageli pärast sööki ja ülakõhu keskossa. Kaksteistsõrmikuhaavand annab endast märku paremal pool ülakõhus, sageli just öösiti, meenutades tühja kõhu valu. Valu võib tekkida umbes pool tundi pärast söömist.

Tavalised on kõrvetised. Mõni toit, kohv ja alkohol võivad valu vallandada. Raskemal juhul tekib iiveldus ja oksendamine, verejooksu korral on okses verd ja väljaheide muutub mustaks, tõrvataoliseks.

2. Pimesool

Kui valu on paremal alakõhus, võib häda teha pimesool. Sel juhul ei tohiks arsti juurde minekuga pikalt oodata. Kui paremal alakõhus on tugev valu, mis suisa kõverasse kisub, tuleks kohe arstilt abi otsida. 

3. Naistehädad

Naistele põhjustavad alakõhuvalu ka günekoloogilised probleemid, näiteks valulik menstruatsioon, millel on oma nimetus – düsmenorröa. Selle all kannatajaid vaevavad tugevad alakõhuvalud, kuid valu võib kiirguda ka selga ja reite sisepinnale. Tõsise düsmenorröa korral tekib iiveldus ja ajab isegi oksele, pea valutab ja kõhtki kipub lahti minema. Närvilisusest rääkimata.

Kõht võib valutama hakata menstruatsiooni esimesel päeval või juba mõni tund või pool päeva enne menstruatsiooni algust. Düsmenorröa kestab umbes 24 tundi, harva ka pisut kauem.

Sekundaarse valuliku menstruatsiooni põhjuseks on sageli endometrioos ehk olukord, kus emaka limaskesta kude asub väljaspool emakaõõnt, näiteks munasarjades, emaka lihaskoes.

Valulikku menstruatsiooni põhjustavad ka põletikud, müoomisõlmed ja adenomüoos.

4. Valu üle kogu kõhu

Kui kõhuvalu haarab kogu kõhtu, võib tegu olla toidumürgituse või viirushaigusega. Tavaliselt kaasneb sellise valuga tugev iiveldus, üldine halb enesetunne, kõht võib lahti minna ja palavik tõusta.

Foto: Pixabay

Kuidas ravida?

Kõhuvalu vastu saab ka ise üht-teist ära teha.

  • Kui muret teevad kaksteistsõrmiksool, kõrvetised või muud maohädad, leiab abi käsimüügis olevatest maohapet mõjutavatest vahenditest.
  • Kui kaasneb oksendamine või kõhulahtisus, võib võtta aktiivsöetablette ning juua kummeliteed väikeste lonksudena iga 3–5 minuti järel. Suur kogus vedelikku korraga ärritab magu ja see võib tagurpidi tagasi tulla. Kes kummeliteed ei armasta või on kummeli vastu allergiline, võib juua tavalist vett. Piim, mahlad ja suhkruvesi ei kõlba. Juua on igal juhul vaja, sest oksendamisel kaotab organism palju vedelikku.
  • Tavalised valuvaigistid, näiteks paratsetamool või ibuprofeen, võivad aidata, kui on kindlalt teada kõhuvalu põhjus.
  • Ka menstruatsioonivalude korral võib abi otsida tavalistest käsimüügiravimitest: aspiriinist ja paratsetamoolist (oksendamise korral saab kasutada paratsetamooliküünlaid). Võtta võib ka mittesteroidseid põletikuvastaseid tablette, nagu ibuprofeeni.
  • Kui on teada, et menstruatsioon ongi enamasti väga valulik, on mõistlik valuvastaseid tablette manustada juba 12–24 tundi enne menstruatsiooni algust, sest alati on kergem valu ära hoida, kui tugevast valust hiljem lahti saada. Tavalisi käsimüügiravimeid võib võtta üks tablett kolm korda päevas, pikatoimelisi valuvaigisteid kord päevas. Õige rohu ja võtmissageduse peaks paika panema günekoloog.
  • Koduses apteegis tasub hoida piimhappebaktereid (probiootikume) sisaldavaid kapsleid, mis sobivad hästi igasuguse kõhuhäda korral, vähendavad ärritust ja leevendavad sellega ka valu, aitavad seedimisele kaasa ja turgutavad immuunsüsteemi. Kapsleid tuleks võtta vähemalt kaks nädalat, mitte lõpetada nende tarvitamine kohe, kui seedimine hakkab korda saama.

Arsti juures...
mõtle läbi ja kirjelda täpselt, kust ja mismoodi valutab.

• Kas valu tekkis äkki?
• Kas valu on konkreetses kohas: ülakõhus, all paremal, mujal alakõhus?
• Kas valu on pidev ja tuim või käib hooti, spasmidena?

Kui kõhuvalu on väga tugev või kaasneb valuga oksendamine, valulik urineerimine, ei tohi oodata hommikut või uut nädalat, vaid kohe tegutseda. Kutsu kas kiirabi või helista perearsti ööpäevasel nõuandetelefonil 1220. Esimesel võimalusel mine perearsti juurde.

Allikad: Tervis Plussi arhiiv, perearst Vanda Kristjan, naistearst Naima Toomikas

Samal teemal

05.02.2021
KAS SU SOOLESTIK TÖÖTAB HÄSTI? Nii mõjutavad soolebakterid meeleolu ja und
19.01.2021
SOOVID PEKIKÕHUST LAHTI SAADA? Söö rohkem neid viit toitu!
18.01.2021
TUGEVDA IMMUUNSUST! Need 8 toiduainet aitavad haigustele paremini vastu panna!
18.12.2020
ANNA SEEDIMISELE HOOGU! 7 argist kommet, millega rikud tahtmatult soolestiku tööd